OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//7 Places//, wystawa online upamiętniająca Kristallnacht i Shoah

7 Places, wystawa online upamiętniająca Kristallnacht i Shoah

09.11.2020 godz. 17

Opublikowano: 09.11.2020

W poniedziałek 9 listopada o godzinie 17 Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych otwiera wielojęzyczną wystawę internetową 7 Places – Seven Places in Germany and the Worldwide Culture of Remembrance. [7 Places – siedem miejsc w Niemczech i światowa kultura pamięci]. Ekspozycja upamiętnia Kristallnacht (noc kryształową) z 9 na 10 listopada 1938 roku oraz Shoah.

Listopadowy pogrom w 1938 roku był sponsorowaną przez nazistowskie państwo antysemicką kampanią terroru w Niemczech i na terytorium okupowanym przez nazistów. Zginęło 91 żydowskich cywilów, zbezczeszczono i zniszczono ponad 1400 synagog, splądrowano sklepy należące do Żydów. Pogrom wywołał ogromny kryzys uchodźczy, ponieważ żydowscy obywatele zdali sobie sprawę z zagrożenia życia pod rządami nazistów.

Wystawa przedstawia historię siedmiu miejsc: Nowej Synagogi w Berlinie, Starej Synagogi w Essen, Pomnika Żydów Wiejskich nad rzeką Sieg, miejsca pamięci w Halle, dawnej synagogi na wyspie Norderney, nieistniejącej synagogi w Solingen i MiQua – Muzeum Żydowskiego LVR w Kolonii. Ekspozycja przybliża powstanie tych miejsc, zmiany w nich zachodzące oraz zniszczenie podczas pogromu w 1938 roku. Historia i jej upamiętnienia przedstawione są na osi czasu z wykorzystaniem fotografii, dzieł sztuki, dokumentów i świadectw.

[z materiałów prasowych organizatorów]

Partnerem wystawy jest Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

W ramach współpracy zachęcamy również do udziału w spotkaniu towarzyszącym wystawie:

  • 9 grudnia odbędzie się spotkanie online dotyczące publikacji Wielogłos o Zagładzie udziałem Marii Anny Potockiej. Więcej informacji >>

W 2018 roku z inicjatywy MOCAK-u, Schaina and Josephina Lurje Memorial Foundation oraz Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen powstał obiekt Okno pamięci upamiętniający Kristallnacht.

Wernisaż online odbędzie się w poniedziałek 9 listopada o godzinie 17 na stronie www.7Places.org

Szczegółowy program dostępny tutaj >>