Edukacja
Edukacja
Dział Edukacji MOCAK-u poprzez swoją działalność stara się upowszechnić ideę społeczeństwa otwartego na sztukę, w którym każdy, bez względu na wiek czy status społeczny, może wziąć udział w rozmowie na jej temat. Umożliwiamy aktywne spotkania zarówno ze sztuką współczesną, jak i z jej twórcami, kolekcjonerami i komentatorami. Projekty edukacyjne realizowane przez Muzeum mają na celu eksplorowanie świata sztuki współczesnej przez ich uczestników oraz spróbowanie własnych sił w twórczych działaniach.
MOCAK-edu proponuje warsztaty dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów. Projekty edukacyjne Muzeum mają za zadanie otwierać i uwrażliwiać na sztukę już od najmłodszych lat, a jednocześnie pokazywać, że na edukację nigdy nie jest za późno. W ofercie Muzeum znajdują się warsztaty i lekcje muzealne, które dostosowane są do potrzeb młodszych i starszych odbiorców.
Projekty edukacyjne Muzeum skierowane są również do różnych grup społecznych – osób niepełnosprawnych, nauczycieli i edukatorów, mieszkańców mniejszych miejscowości i osób obciążonych różnymi formami ekskluzji społecznej. MOCAK skupia się w sposób szczególny na mieszkańcach Zabłocia i Podgórza, bezpośrednich sąsiadach Muzeum, dążąc do tego, aby cała okolica stała się miejscem przyjaznym sztuce współczesnej.
W ramach MOCAK-edu organizowane są nie tylko spotkania z artystami, ale także wspólne z nimi działania artystyczne. Uczestnicy projektów mieli już okazję wraz z artystami rysować komiksy czy malować murale. Projekty te powstają zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i miejskiej. Zajęcia edukacyjne prowadzone są także w innych instytucjach, szkołach i przedszkolach.
Aktualności
„MOCAK Forum” 1/2020 [16] WYZWANIA EDUKACJI
16. numer „MOCAK Forum” jest poświęcony wyzwaniom współczesnej edukacji. Po raz pierwszy w historii tego czasopisma wydanie nie ma jednego redaktora, ale ilustruje wielogłos zespołu Działu Wiedzy o Sztuce
więcej ›Twórcza Kolekcja – nowy zeszyt edukacyjny
13. zeszyt (2020) z cyklu Twórcza Kolekcja poświęcony jest czterem pracom z Kolekcji MOCAK-u: Köpfe 15 (MSLMN) Ákosa Birkása, Sierp Sándora Pinczehelyiego, Perforacja kal. 10 mm Leopolda Kesslera i Recycled News II Jarosława Kozłowskiego.
więcej ›Sztuka na wyciągnięcie ręki
Sztuka na wyciągnięcie ręki to nowy projekt stworzony z myślą o odbiorcach niewidomych i słabowidzących. Cykl, na który składają się krótkie filmy wideo, przedstawia prace z Kolekcji MOCAK-u wraz z audiodeskrypcjami.
więcej ›Muzeum u Ciebie, czyli autobus MOCAK-u
Ponieważ nie wszyscy mogą odwiedzać Muzeum, więc postanowiliśmy zorganizować Kolekcję Wizytującą. Przerobiliśmy autobus na salę wystawową. Pokazujemy fotografię, wideo oraz niewielkie instalacje aranżowane przez artystów w gablotach. Każdej prezentacji na miejscu towarzyszyć będą warsztaty oraz zajęcia edukacyjne.
więcej ›Oferta online dla grup zorganizowanych | Ferie z MOCAK-iem
Zapraszamy grupy szkolne, domy kultury i półkolonie do skorzystania z naszej oferty warsztatów online.
więcej ›