OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Edukacja

Edukacja

Dział Wiedzy o Sztuce MOCAK-u poprzez swoją działalność stara się upowszechnić ideę społeczeństwa otwartego na sztukę, w którym każdy, bez względu na wiek czy status społeczny, może wziąć udział w rozmowie na jej temat. Umożliwiamy aktywne spotkania zarówno ze sztuką współczesną, jak i z jej twórcami, kolekcjonerami i komentatorami. Projekty edukacyjne realizowane przez Muzeum mają na celu eksplorowanie świata sztuki współczesnej przez ich uczestników oraz spróbowanie własnych sił w twórczych działaniach.

MOCAK-edu proponuje warsztaty dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów. Projekty edukacyjne Muzeum mają za zadanie otwierać i uwrażliwiać na sztukę już od najmłodszych lat, a jednocześnie pokazywać, że na edukację nigdy nie jest za późno. W ofercie Muzeum znajdują się warsztaty i lekcje muzealne, które dostosowane są do potrzeb młodszych i starszych odbiorców.

Projekty edukacyjne Muzeum skierowane są również do różnych grup społecznych – osób niepełnosprawnych, nauczycieli i edukatorów, mieszkańców mniejszych miejscowości i osób obciążonych różnymi formami ekskluzji społecznej. MOCAK skupia się w sposób szczególny na mieszkańcach Zabłocia i Podgórza, bezpośrednich sąsiadach Muzeum, dążąc do tego, aby cała okolica stała się miejscem przyjaznym sztuce współczesnej.

W ramach MOCAK-edu organizowane są nie tylko spotkania z artystami, ale także wspólne z nimi działania artystyczne. Uczestnicy projektów mieli już okazję wraz z artystami rysować komiksy czy malować murale. Projekty te powstają zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i miejskiej. Zajęcia edukacyjne prowadzone są także w innych instytucjach, szkołach i przedszkolach.

Aktualności

Spotkanie z Seydou Zan Diarrą, fot. P. Ornatowska

Podsumowanie projektu Mikrohistorie. Podróże dookoła świata

Od lipca do września w MOCAK-u odbywały się spotkania i warsztaty z uczestnikami wystawy Franciszka Orłowskiego Ta krew jest dla ciebie, obcokrajowcami mieszkającymi w Krakowie. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z projektu.

więcej ›
Fot. R. Sosin

Oprowadzanie po wystawie Bruno Schulz: Sex-Fiction i tłumaczenie na polski język migowy (PJM)

W sobotę, 3 grudnia, o godzinie 14 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Bruno Schulz: Sex-Fiction w języku polskim tłumaczone symultanicznie na polski język migowy (PJM). Oprowadzanie potrwa około godziny.

więcej ›
Bruno Schulz, //Infantka i jej karły//, 1920–1922, cliché-verre / papier, 17 × 12,5 cm, kolekcja prywatna

Ja chyba śnię. Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat

W sobotę, 26 listopada, o godz. 12 zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na warsztaty plastyczne. Uczestnicy zapoznają się z pojęciem cliché-verre, rzadkiej techniki graficznej, którą posługiwał się Bruno Schulz. Dzieci będą miały okazję stworzyć własne dzieła – „wydrapywanki”, imitujące cliché-verre.

więcej ›
Prywatne memorabilia Mieczysława Porębskiego, fot. Dział Promocji, MOCAK

Mieczysław Porębski – oprowadzania po wystawie

Z okazji wystawy Mieczysław Porębski. Portret mistrza we wtorki (4, 11, 18 i 25 października, 8, 15, 22 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia) o godz. 11.15 zapraszamy na specjalne oprowadzania po wystawie oraz Bibliotece Mieczysława Porębskiego.

więcej ›
Oprowadzanie dotykowe pracy Sofie Muller //Leap of Faith//, 2018, fot. W. Dziepak

Sztuka dostępna w MOCAK-u

W niedzielę, 20 listopada 2022 roku zapraszamy do Muzeum na otwarte spotkanie dotyczące dostępności, podczas którego będzie można zapoznać się z tyflografikami i opracowaniami dotykowymi dzieł z naszej Kolekcji oraz odsłuchać audiodeskrypcje. Chętnym umożliwimy także zwiedzenie wystaw Kolekcji z wykorzystaniem materiałów dostosowanych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

więcej ›