OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Wystawy

Wystawy

Wystawy czasowe

Eglė Rakauskaitė, //The Trap. Expulsion from Paradise//, 1995, courtesy of the LNMA1

„Uczyń to realnym. Czyli podobnym do czego?”. Współczesna sztuka litewska

Wystawa otwarta w dniach: 27.10.2023 - 10.03.2024
Miejsce: budynek A, poziom 0

Wystawa prezentuje najważniejsze tendencje oraz postaci współczesnej sztuki litewskiej. Jej motywem przewodnim jest paradoks w sztuce. Została zorganizowana we współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym Sztuki w Wilnie i opiera się na zbiorach tej instytucji oraz kolekcjach prywatnych.

Fot. Agnieszka Osiecka, dzięki uprzejmości Agaty Passent i Biblioteki Narodowej2
Agnieszka Osiecka

Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej

Wystawa otwarta w dniach: 27.10.2023 - 03.03.2024
Miejsce: Galeria Alfa

Agnieszka Osiecka była osobą niezwykle interesującą, błyskotliwą, inteligentną i twórczą. MOCAK pokaże jej twórczość fotograficzną. Osiecka nie robiła zdjęć z intencją ich upublicznienia. Traktowała fotografię jako narzędzie do przyglądania się innym.

Krystian Lupa, //Wyspa 3//, rysunek cyfrowy3
Krystian Lupa

Wyspa

Wystawa otwarta w dniach: 27.10.2023 - 03.03.2024
Miejsce: Galeria Beta

Krystian Lupa studiował na ASP w Krakowie i nadal ciągnie go do obrazu. Realizuje to w doskonałych wideoscenografiach oraz w rysunkach, obecnie przede wszystkim komputerowych. Jakby tego było mało, uprawia również autobiograficzne pisarstwo. Analizuje siebie i bliskich. Ponieważ jest człowiekiem otwartym oraz bezwstydnym – w dobrym znaczeniu tego słowa – te historie mają moc wyznania.

Marcin Maciejowski, //My, młodzi artyści dzieło Podkowińskiego witamy z najwyższą radością//, olej na płótnie, 2014, Kolekcja MOCAK-u4

Malarstwo – złote medium sztuki. Kolekcja MOCAK-u

Wystawa otwarta w dniach: 27.10.2023 - 10.03.2024
Miejsce: Budynek A, poziom 0

Malarstwo to kontrakt między wizją obrazu a ręką. Tu można wyczarować treść, znaczenie i piękno. Ale kiedy ręka nie czuje idei lub kiedy jest technicznie nieporadna, obraz zostaje przekłamany. Na tej wystawie – w czterech tematach – pokazujemy malarstwo z Kolekcji MOCAK-u ukazujące trafne porozumienie ręki z obrazem. Te prace raz nagłaśniają, a raz wyciszają temat. Malarstwo to medium wszechstronne.

Wystawy stałe

Czwarta rocznica powstania fabryki. Oskar Schindler wśród polskich pracowników, 1944, fot. ze zbiorów Stradomskiego Centrum Dialogu w Krakowie5

Historia a Oskar Schindler

Miejsce: Galeria Re

Wszystkie miejsca związane z Schindlerem uzyskały szczególne, niemal sakralne znaczenie. Fabryka Schindlera (obecnie MOCAK) i jej biurowiec (obecnie Muzeum Krakowa) nadal są miejscami oddającymi hołd jego pamięci. Prezentowana wystawa opiera się na materiałach zebranych do publikacji Fabryka Schindlera oraz historia przed i po

Muntean / Rosenblum, untitled [But what did we…], 2015, kredka, akryl / płótno, 275 × 465 cm, Kolekcja MOCAK-u6

Współczesne modele realizmu - nowa odsłona (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Budynek A, poziom -1

Termin „realizm” pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Niemniej zjawisko przedstawienia realistycznego dotyczy wszystkich epok w historii sztuki. W popularnym odbiorze wierne odwzorowanie rzeczywistości jest traktowane jako „dobra sztuka”. Jednak artystom nie o to chodzi. Oni wykorzystują dialog z obrazami realnymi, aby na ich „ciele” budować własne idee.

Valie Export, //Autoportret z głową//, 1966/1967, video, Kolekcja MOCAK-u7
Valie Export

Trudne doświadczenia na sobie i innych (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Budynek A, poziom -1

Valie Export (1940) to jedna z najważniejszych artystek swojego pokolenia. Metanoia to autorski wybór 29 prac wideo z lat 1966–2010. Greckie słowo „metanoia” zawarte w tytule oznacza przemianę duchową i mentalną. Kolekcja zawiera najważniejsze dzieła artystki i ukazuje szeroki zakres jej twórczości, zarówno pod względem medialnym, jak i tematycznym.

Krištof Kintera, //The Room Full of Red//, 2008, instalacja, Kolekcja MOCAK-u8

Dialog z przestrzenią (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Budynek A, poziom -1

Dzieła, w których relacja z wnętrzem odgrywa istotną rolę i domyka przekaz, najczęściej nazywamy instalacjami. Artyści wykorzystują proponowane im miejsca ekspozycji lub sami je projektują. Na tej wystawie pokazujemy 14 prac odnoszących się do wnętrz neutralnych. Niektóre dzieła anektują zajmowaną przestrzeń, inne wpisują się w ich geometrię, kolejne wykorzystują izolację, ujawniając fragmenty światów prywatnych.

Stanisław Dróżdż, bez tytułu [Środek], 1998, 80 × 80 cm, Kolekcja MOCAK-u9
Stanisław Dróżdż

Pojęciokształty (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Poziom -1

Stanisław Dróżdż jest jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki konceptualnej oraz najwybitniejszym polskim poetą konkretnym. W 2019 roku przypada 80. rocznica urodzin i jednocześnie 10. rocznica śmierci artysty. Z tej okazji Muzeum prezentuje jego indywidualną wystawę, w całości złożoną z prac pochodzących z Kolekcji MOCAK-u.

Leopold Kessler, //Surrogate City Bike Station / MOCAK 2015//, 2015/2017 oraz Dorota Nieznalska, //Dar Gdańska dla Krakowa//, 2017, fot. R. Sosin10

Kolekcja wokół MOCAK-u

Kolekcja wokół MOCAK-u to grupa prac znajdujących się w przestrzeni wokół Muzeum. Projekt odnosi się do czterech zagadnień: Holocaustu, historii sztuki, historii polityki oraz interwencji w przestrzeni publicznej.

fot. Rafał Sosin11
Krystian Lupa

Live Factory 2: Warhol by Lupa (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Poziom -1

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK we współpracy z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie otwiera nową przestrzeń w ramach swojej Kolekcji. Pokażemy w niej interaktywną instalację Krystiana Lupy Live Factory 2, zbudowaną na bazie scenografii do jego sztuki Factory 2. Odwiedzający MOCAK będą mogli wejść w obszar pracy, dotknąć ścian i mebli, zasiąść na kopii kanapy Warhola i oglądnąć zapisy z warsztatów teatralnych, które poprzedzały powstanie spektaklu.

Wnętrze Biblioteki Mieczysława Porębskiego w MOCAK-u12

Biblioteka Mieczysława Porębskiego (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Budynek B

W bocznym budynku MOCAK-u, obok Czytelni, znajduje się sala, w której jest eksponowana Biblioteka Mieczysława Porębskiego.

Projekty

Fot. Maciej Kozioł13

Współpraca BMW Dobrzański i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Współpraca BMW Dobrzański i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK stanowi nie tylko ciekawy eksperyment, ale również istotny krok w kierunku zacieśniania więzi między światem sztuki a nowoczesnymi technologiami. To partnerstwo, łączące ekologię, sztukę i innowacje, kreuje unikatowe doświadczenia dla odwiedzających muzeum, budując most pomiędzy tradycją a nowoczesnością.

Wystawy zewnętrzne

Edward Dwurnik, //Obława na groźnego bandytę//, Kolekcja MOCAK-u, budynek C7, poziom 4, fot. R. Sosin14

Malarstwo z Kolekcji MOCAK-u w Akademii Górniczo-Hutniczej

Miejsce: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie | budynki: A-0, Klub Profesora, poziom 0 C7, Wydział Humanistyczny, poziomy 0 i 4 U2 / rektrutacja, poziom 0

W naszym wyborze wzięliśmy pod uwagę szczególne okoliczności ekspozycyjne. Dzieła są kierowane do ambitnych, młodych ludzi, stojących przed wyzwaniem zawodowym. Czekająca ich sytuacja wymaga siły, koncentracji, krytycyzmu i zdecydowania. Kontakt ze sztuką ma wielki wpływ na potrzebę określenia samego siebie. Rolą prezentowanych obrazów – oprócz „kierowania na sztukę” – jest podkreślenie wagi postawy krytycznej i ideowo niezależnej.