OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Architektura jako symbol, tekst i tło//

Architektura jako symbol, tekst i tło

20.05.2021 - 13.03.2022

Artyści na różne sposoby korzystają z bogactwa zawartych w architekturze znaczeń. Czerpią z jej potencjału symbolicznego. Nawiązują do roli architektury jako tła wydarzeń i towarzysza naszej codzienności. Czynią z niej także wyrafinowane narzędzie komunikacji.

Architektura jako symbol

Janek Simon zmienia obiekty architektoniczne w symbole, aby przedstawić swoje katastroficzne wizje. Rafał Bujnowski, malując domy z rodzinnej wsi, przywołuje wspomnienia z dzieciństwa. Jiří Kolář sprawia, że zdjęcia budynków stają się metaforą ludzkiego losu.

Architektura jako tło

Shinji Ogawa wprowadza modyfikacje do znanych odbiorcom widoków, testując ich uważność. Andreas Kaufmann usuwa z przestrzeni miejskiej krzykliwe reklamy, ukazując miasto wolne od zanieczyszczeń estetycznych.

Architektura jako tekst

Wojciech Wilczyk uwiecznia popadające w ruinę zakłady przemysłowe, które z jednej strony dają świadectwo historii, z drugiej zaś zachęcają do refleksji o przemijaniu. Krzysztof Wodiczko za pomocą swoich projekcji nadaje budynkom cechy ludzkie i zmienia je w narzędzie komunikacji pomiędzy osobami wykluczonymi lub pokrzywdzonymi a opinią publiczną.

W 2021 roku MOCAK obchodzi 10. rocznicę otwarcia. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawy na bazie Kolekcji. Przekonanie odbiorców do sztuki współczesnej to jeden z głównych celów Muzeum, a Kolekcja jest kluczowym narzędziem do jego osiągnięcia. Chcemy, by publiczność miała możliwość szerszego poznania naszych zbiorów oraz problematyki, jaką reprezentują, zobaczenia prac, które nie były jeszcze eksponowane, w tym nowych nabytków. Jubileuszowe wystawy ukażą zróżnicowanie medialne i tematyczne ciągle rozbudowywanych zbiorów.


Dostęp alternatywny do Galerii Re – spacer wirtualny

Galeria Re, stanowiąca część przestrzeni ekspozycyjnej MOCAK-u, nie jest w pełni dostępna dla wszystkich ze względu na schody prowadzące na piętro. Aby umożliwić dostęp do ekspozycji każdemu odbiorcy, przygotowaliśmy spacer wirtualny po piętrze galerii oraz prezentowanej tam obecnie wystawie Architektura jako symbol, tekst i tło. Nagranie zostało dostosowane do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, opatrzone audiodeskrypcją oraz napisami. Jest dostępne w Galerii Re na poziomie 0 w godzinach otwarcia Muzeum. O chęci zapoznania się z tym materiałem prosimy poinformować pracownicę lub pracownika obsługi ekspozycji.

Miejsce:
Galeria Re
Data wystawy:
20.05.2021 - 13.03.2022
Artyści:
Rafał Bujnowski
Andreas Kaufmann
Jiří Kolář
Shinji Ogawa
Janek Simon
Wojciech Wilczyk
Krzysztof Wodiczko
Kurator:
Agnieszka Sachar