OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Cytaty z Kolekcji//. Karolina Kowalska

Przejdź do wystawy

Cytaty z Kolekcji. Karolina Kowalska

Opublikowano: 06.12.2016

Cytaty z Kolekcji to całoroczna inicjatywa, w ramach której w Bibliotece MOCAK-u są eksponowane i omawiane wybrane prace ze zbiorów Muzeum. Projekt nie tylko daje możliwość zapoznania się z dziełami niepokazywanymi obecnie na wystawie Kolekcji, ale stanowi również zachętę do niespiesznej i pogłębionej analizy twórczości wybranych artystów.

Od 6 do 30 grudnia prezentujemy wideo Karoliny Kowalskiej, które zamyka tegoroczną odsłonę cyklu. Praca Rave (2008) powstała w technice found footage i zawiera fragmenty filmu Andrzeja Wajdy będącego adaptacją Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Artystka wybrała ujęcia o ogromnej ekspresji, przyspieszyła obraz, połączyła go z muzyką potęgującą napięcie ruchu i powtórzyła wybrane sceny. Wszystko po to, aby uzyskać kondensację energii niemalże przekraczającą możliwości odbioru.

Karolina Kowalska (ur. 1978) Fotografia, instalacja, wideo. Jej prace to często instalacje site-specific oraz projekty pokazywane w przestrzeni publicznej. W wielu z nich artystka korzysta z materiałów znalezionych, przetwarza fotografie, filmy, muzykę, kolekcjonuje dane. W jej realizacjach widać zainteresowanie mechanizmami postrzegania, możliwościami manipulacji, fotografią i tworzeniem iluzji.