OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czas przeszły// Mikołaja Smoczyńskiego nagrodzony

Czas przeszły Mikołaja Smoczyńskiego nagrodzony

Opublikowano: 02.06.2014

Miło nam poinformować, że publikacja Czas przeszły Mikołaja Smoczyńskiego wydana przez MOCAK zdobyła wyróżnienie honorowe w konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku 2013 w kategorii Albumy.

W 54. konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek wzięło udział 100 wydawnictw, które nadesłały 163 tytuły opracowane przez grafików i typografów zamieszkałych na stałe w Polsce. W skład jury weszli: Józef Wilkoń – przewodniczący, prof. Janusz Fogler, Katarzyna Iwanicka, Wiesław Rosocha, Andrzej Stroka, Andrzej Tomaszewski i prof. Mieczysław Wasilewski.

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień przyznanych w konkursie odbyła się 23 maja podczas 5. Warszawskich Targów Książki.

Publikacja Czas przeszły składa się z dwóch części: Komentarzy do prac zrealizowanych w latach 1980–1999 (autoreferat) oraz  albumu fotograficznego Zbiór. Oba tomy są częścią spuścizny Mikołaja Smoczyńskiego przekazanej Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie przez spadkobierców. Jest to publikacja autorska, przygotowana oraz zakomponowana przez artystę. W pierwotnym założeniu oba tomy miały ściśle się uzupełniać. W ostatecznej wersji jednak artysta zrezygnował z pełnej współbieżności, tak że obie części pozostają w znacznym stopniu niezależnymi, choć uzupełniającymi się narracjami.

Projekt graficzny i skład: Rafał Sosin