OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czwartki z Kolekcją//. Iaia Filiberti & Debora Hirsch // WYDARZENIE ODWOŁANE

Czwartki z Kolekcją. Iaia Filiberti & Debora Hirsch // WYDARZENIE ODWOŁANE

12.03.2020 godz. 11–19

Opublikowano: 19.02.2020

Wydarzenie odwołane.

Zgodnie z decyzją rządu w związku z epidemią koronawirusa COVID-19 od 11 marca od godziny 13 Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK będzie zamknięte do odwołania. Dotyczy to także Biblioteki, MOCAK Bookstore i Archiwum MOCAK-u. Nie będą również odbywały się planowane wydarzenia.

#MOCAKonline! Jesteśmy tu! >>


 

W marcu oraz kwietniu w ramach kolejnej edycji projektu Czwartki z Kolekcją prezentujemy pracę Iai Filiberti oraz Deobory Hirsch Framed 2. Składają się na nią cytaty z filmów i odniesienia do ważnych momentów z biografii ponad 20 aktorek występujących w produkcjach filmowych kilkadziesiąt lat temu. Ten kolaż opiera się na tezie – popartej konkretnymi przykładami – że kariery kobiet są krótsze niż mężczyzn, w dużym stopniu zależne od wieku i sytuacji rodzinnej. Na dodatek porażki zawodowe są dla nich bardziej dojmujące niż dla mężczyzn. Najważniejszym zadaniem tego wideo jest skierowanie uwagi na uwarunkowania kulturowe oraz społeczne, które – niezależnie od deklarowanego równouprawnienia – często dają kobietom mniejsze możliwości.

Ta odsłona Czwartków z Kolekcją, wykorzystując obchody Dnia Kobiet, proponuje głębszą refleksję na temat sytuacji kobiet w Polsce i na świecie.

Iaia Filiberti & Debora Hirsch – wideo, instalacja. Do tworzenia wideo stosują technikę found footage, zestawiając fragmenty filmów lub dokumentów z tekstem. Wykorzystują wizerunki osób ze świata kultury i polityki. Częstymi tematami ich prac są wątki feministyczne oraz dominująca rola mężczyzn w społeczeństwie.

Pokazy odbywają się przez cały dzień w sali audiowizualnej w godzinach otwarcia Muzeum (11–19). W czwartek wstęp na wystawy Kolekcji MOCAK-u jest darmowy.