OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czwartki z Kolekcją//. Janek Simon

Przejdź do wystawy

Czwartki z Kolekcją. Janek Simon

31.10.2019 godz. 11–19

Opublikowano: 26.08.2019

We wrześniu oraz październiku w ramach projektu Czwartki z Kolekcją prezentujemy animację Janka Simona Odlot (2003–2004). W projekcji słychać startującą rakietę i widać kłęby dymu spowijające najbardziej rozpoznawalne budowle Starego Miasta w Krakowie. Wieża ratuszowa, wieże kościoła Mariackiego i katedry wawelskiej zostają kolejno wystrzelone ku niebu. Praca może być interpretowana na dwa sposoby: jako wizja katastrofy lub sugestia wyzwolenia się miasta od ciążącego mu balastu historii i otwarcia się na współczesność. Tytuł wydaje się jednak sugerować, że tego drugiego stanu można doświadczyć jedynie w wizji narkotycznej.


Janek Simon (1977, Polska) – autor wideo, obiektów i akcji artystycznych. W swojej sztuce analizuje trywialną stronę rzeczywistości wirtualnej. Proponuje absurdalne i ironiczne sposoby na wykorzystanie i zmianę pierwotnej funkcji przedmiotów.

Pokazy odbywają się przez cały dzień w godzinach otwarcia Muzeum (11–19). W czwartek wstęp na wystawy Kolekcji MOCAK-u jest darmowy.