OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czwartki z Kolekcją//. Josef Dabernig

Przejdź do wystawy

Czwartki z Kolekcją. Josef Dabernig

29.08.2019 godz. 11–19

Opublikowano: 03.06.2019

Od czerwca do sierpnia w ramach Czwartków z Kolekcją prezentujemy film Josefa Daberniga Wisła (1996), będący krakowskim akcentem w audiowizualnych zbiorach MOCAK-u.

Akcja toczy się na dawnym stadionie Wisły. Dwójka aktorów (jednym z nich jest sam artysta), wcielających się w role trenerów, obserwuje przebieg fikcyjnego meczu. Od czasu do czasu próbują ingerować w grę – podchodzą do linii boiska i gestami dają zawodnikom wskazówki. W tle widać puste trybuny. Na zakończenie spotkania grupa krakowskich prominentów składa trenerom gratulacje. Ścieżkę dźwiękową filmu stanowi nagranie z meczu ligi włoskiej.

Istotną cechę realizacji Josefa Daberniga stanowi jednolita narracja rozwijająca się w konkretnych miejscach publicznych. Artysta pokazuje codzienne, powtarzające się czynności. Prawie zawsze osobiście występuje w swoich produkcjach. Biorą w nich udział także jego żona, rodzina i przyjaciele.

Pokazy odbywają się przez cały dzień w godzinach otwarcia Muzeum (11–19). W czwartek wstęp na wystawy Kolekcji MOCAK-u jest darmowy.