OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czwartki z Kolekcją//. Krzysztof Wodiczko

Przejdź do wystawy

Czwartki z Kolekcją. Krzysztof Wodiczko

24.06.2021

Opublikowano: 05.05.2021

Czwartki z Kolekcją to projekt, w ramach którego w każdy czwartek w sali audiowizualnej można zobaczyć wybrane prace wideo z Kolekcji Muzeum. Pokazy są również dostępne w internecie!

W kwietniu, maju i czerwcu w ramach kolejnej edycji projektu Czwartki z Kolekcją prezentujemy dokumentację projekcji publicznej Krzysztofa Wodiczko, która odbyła się na Rynku Głównym w Krakowie w 1996 roku.

Wszystkie tego rodzaju prace artysta poprzedza researchem społecznym, którego celem jest odkrycie najbardziej traumatycznych aspektów życia w danym mieście. W krakowskiej projekcji Wodiczko oddał głos osobom zmuszonym do radzenia sobie z uzależnieniami, przemocą w rodzinie i nietolerancją. Mównicą stała się wieża ratuszowa, a publiczność mogła usłyszeć o problemach, od których zwykle ucieka. Przez połączenie gestykulacji z symbolicznymi rekwizytami historie konkretnych ludzi nabierają uniwersalnego charakteru. Intencją artysty jest rozbudzenie wrażliwości społecznej oraz uwolnienie ofiar od traumy.

Pokazy odbywają się przez cały dzień w sali audiowizualnej w godzinach 11–19. W czwartki wstęp na stałe wystawy Kolekcji MOCAK-u jest darmowy.

Pokazy będą również dostępne w każdy czwartek kwietnia, maja i czerwca między 20 a 20.50 w formie live streamu na kanale YouTube Muzeum. Link do transmisji >> Czas trwania filmu to około dwunastu minut (zostanie odtworzony czterokrotnie).