OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czwartki z Kolekcją online//. Iaia Filiberti & Debora Hirsch | #MOCAKonline!

Przejdź do wystawy

Czwartki z Kolekcją online. Iaia Filiberti & Debora Hirsch | #MOCAKonline!

30.04.2020 godz. 20–20.40

Opublikowano: 07.04.2020

Czwartki z Kolekcją to projekt, w ramach którego w każdy czwartek – dzień darmowego wstępu na wystawy Kolekcji MOCAK-u – w sali audiowizualnej mogliście zobaczyć wybrane prace wideo z Kolekcji Muzeum. W ramach akcji #MOCAKonline przenosimy pokazy do internetu!

W kwietniu w ramach projektu Czwartki z Kolekcją online prezentujemy wideo Iai Filiberti oraz Deobory Hirsch Framed 2. Składają się na nie cytaty z filmów i odniesienia do ważnych momentów z biografii ponad 20 aktorek występujących w produkcjach filmowych kilkadziesiąt lat temu. Ten kolaż opiera się na tezie – popartej konkretnymi przykładami – że kariery kobiet są krótsze niż mężczyzn, w dużym stopniu zależne od wieku i sytuacji rodzinnej. Na dodatek porażki zawodowe są dla nich bardziej dojmujące niż dla mężczyzn. Najważniejszym zadaniem tego wideo jest skierowanie uwagi na uwarunkowania kulturowe oraz społeczne, które – niezależnie od deklarowanego równouprawnienia – często dają kobietom mniejsze możliwości.

Iaia Filiberti & Debora Hirsch – wideo, instalacja. Do tworzenia wideo stosują technikę found footage, zestawiając fragmenty filmów lub dokumentów z tekstem. Wykorzystują wizerunki osób ze świata kultury i polityki. Częstymi tematami ich prac są wątki feministyczne oraz dominująca rola mężczyzn w społeczeństwie.

Pokazy będą dostępne w każdy czwartek kwietnia między 20 a 20.40 w formie live streamu na kanale YouTube Muzeum. Link do transmisji >> Czas trwania filmu to około 13 minut (zostanie odtworzony trzykrotnie).