OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czwartki z Kolekcją online//. Krzysztof Wodiczko | #MOCAKonline!

Przejdź do wystawy

Czwartki z Kolekcją online. Krzysztof Wodiczko | #MOCAKonline!

29.04.2021 godz. 20

Opublikowano: 01.04.2021

Czwartki z Kolekcją to projekt, w ramach którego w każdy czwartek – dzień darmowego wstępu na wystawy Kolekcji MOCAK-u – w sali audiowizualnej mogliście zobaczyć wybrane prace wideo z Kolekcji Muzeum. W ramach akcji #MOCAKonline przenosimy pokazy do internetu!

W kwietniu oraz w maju w ramach kolejnej edycji projektu Czwartki z Kolekcją prezentujemy dokumentację projekcji publicznej Krzysztofa Wodiczko, która odbyła się na Rynku Głównym w Krakowie w 1996 roku.

Wszystkie tego rodzaju prace artysta poprzedza researchem społecznym, którego celem jest odkrycie najbardziej traumatycznych aspektów życia w danym mieście. W krakowskiej projekcji Wodiczko oddał głos osobom zmuszonym do radzenia sobie z uzależnieniami, przemocą w rodzinie i nietolerancją. Mównicą stała się wieża ratuszowa, a publiczność mogła usłyszeć o problemach, od których zwykle ucieka. Przez połączenie gestykulacji z symbolicznymi rekwizytami historie konkretnych ludzi nabierają uniwersalnego charakteru. Intencją artysty jest rozbudzenie wrażliwości społecznej oraz uwolnienie ofiar od traumy.

Pokazy dokumentacji projektu Wieża ratuszowa, Kraków będą dostępne w każdy czwartek kwietnia i maja między 20 a 20.50 w formie live streamu na kanale YouTube Muzeum. Czas trwania filmu to około dwunastu minut (zostanie odtworzony czterokrotnie).