OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Dizajn od kuchni. Ceramika//

Dizajn od kuchni. Ceramika

03.10.2013 godz. 17 30

Opublikowano: 27.09.2013

O niezwykle kruchej, a jednocześnie funkcjonalnej materii, jaką jest porcelana, w kontekście jej produkcji przemysłowej opowie światowej sławy ceramik, projektant, artysta i wykładowca Marek Cecuła. Wybitnemu twórcy i animatorowi w rozmowie towarzyszyć będzie ekonomistka i reformatorka Inga Kamińska. Wspólnie z naszymi gośćmi postaramy się odpowiedzieć na pytania, jak wygląda projektowanie, przemysł i produkcja tak finezyjnych przedmiotów oraz co sprawia, że porcelana jest ciągle modna i do dzisiaj gości w naszych domach.

 

 

Marek Cecuła
Artysta ceramik, projektant, laureat wielu prestiżowych nagród, wykładowca renomowanych uczelni artystycznych. W 1978 roku osiadł w Nowym Jorku, gdzie założył studio Modus Design zajmujące się projektowaniem i produkcją ceramiki. W latach 1985–2004 był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku. Jest profesorem w Royal College of Art w Londynie. W ciągu przeszło 30 lat swego istnienia studio Modus Design rozrosło się i zyskało międzynarodową renomę. Od 2001 roku działa także w Polsce. Artysta wspólnie z władzami miasta Kielce pracuje obecnie nad projektem kulturalnym, który jest częścią szerszego planu rewitalizacji, realizowanego ze środków unijnych.

Inga Kamińska
Prezes Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież SA. Przeprowadzając zakończoną sukcesem restrukturyzację najstarszej polskiej marki Ćmielów, doprowadziła do powstania nowoczesnej pracowni projektowej Ćmielów Design Studio, które łącząc tradycyjny przemysł z twórczą kreacją projektantów, pozwala konkurować fabryce z innymi firmami na światowym rynku użytkowego designu. Z wykształcenia ekonomistka, z przemysłem porcelany związana od 2004 roku.