OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Dokumenty o Hasiorze// – spotkanie z Urszulą Latuszewską-Dubowską

Dokumenty o Hasiorze – spotkanie z Urszulą Latuszewską-Dubowską

28.03.2014 godz. 18

Opublikowano: 26.02.2014

W piątek 28 marca o godzinie 18 zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg?.

Urszula Latuszewska-Dubowska wraz z Pawłem Sosnowskim zrealizowała w 1998 roku film dokumentalny Nie buduję już pomników, ostatni, w którym wystąpił Władysław Hasior. Dokument łączy relację z uroczystości jubileuszu siedemdziesiątych urodzin Władysława Hasiora z przeprowadzonym z nim wywiadem. Uroczystość staje się pretekstem do swoistej artystycznej spowiedzi artysty, podczas której opowiada on o swoich najważniejszych realizacjach i wystawach, ale również o projektach, których nie udało mu się ostatecznie zrealizować. W filmie, jako ilustrację do słów Hasiora, wykorzystano także fragmenty wcześniejszych nagrań z jego udziałem.

Obok Nie buduję już pomników w trakcie spotkania pokażemy program telewizyjny Sam na sam z Władysławem Hasiorem z 1974 roku. Konwencja programu zakładała udział znanej osoby, której widzowie za pośrednictwem prowadzącego zadawali pytania. W studiu znajdowali się również tak zwani adwokaci: zaproszonego oraz publiczności, którzy bronili racji reprezentowanych przez siebie osób. Pytania kierowane do Hasiora dotyczyły zarówno jego twórczości, postawy artystycznej, jak i współczesnej mu sztuki w ogóle. Raczej prowokujące, atakowały go jako przedstawiciela ciągle niezrozumiałej wówczas tendencji w sztuce.

Podczas spotkania Urszula Latuszewska-Dubowska opowie o współpracy z Hasiorem na planie filmów, recepcji jego sztuki poprzez film oraz fenomenie jego postaci.

Urszula Latuszewska-Dubowska jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego i Zaocznego Wyższego Zawodowego Studium Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, producentem filmowym ponad 20 filmów dokumentalnych i krótkometrażowych.