//Dorota Mytych. Z tyłu głowy//
Dorota Mytych. Z tyłu głowy
24.04.2025 - 14.09.2025
Monograficzna wystawa Doroty Mytych (ur. 1970) to pierwsza tak obszerna prezentacja artystki w kraju. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych oraz Istituto Lorenzo de’ Medici we Florencji wystawia swoje projekty głównie w Stanach Zjednoczonych i Australii. Jej prace znajdują się w kolekcjach między innymi Muzeum Sztuki Współczesnej w Sydney Gold Coast City Art Gallery w Gold Coast oraz Artbanku i Victoria Legal Aid w Melbourne.
Mytych w swojej twórczości dogłębnie bada otaczającą rzeczywistość społeczno-polityczną, analizuje struktury władzy, ale również ludzkie zależności, które je podtrzymują. Jest mało obecna na rodzimej scenie artystycznej, choć jej zainteresowanie ewolucją systemów władzy bezpośrednio wiąże się z doświadczeniem dorastania w Polsce w czasach komunizmu. Większość tematów obecnych na wystawie w MOCAK-u zakorzeniona jest w historii i dziedzictwie Polski. Sukces odniesiony za granicą ujawnia zainteresowanie publiczności tą tematyką oraz zdolność artystki do uniwersalizowania prywatnych doświadczeń.
Tytułowe Z tyłu głowy to nawiązanie do uporczywości pewnych obrazów, które potrafią w nas tkwić latami. To myśli na co dzień pozostające w ukryciu, trwające poza polem świadomości, drenujące nas aż do momentu, kiedy są realizowane, domykane – w przypadku Doroty Mytych urzeczywistniane w formie projektów. Artystka działa w obszarze różnych mediów – malarstwa, rysunku, wideo, rzeźby, instalacji, performansu – każdorazowo dobierając odpowiednie do zaprezentowania nurtującego ją problemu. Wystawa uwzględnia obrazy, rysunki, prace przestrzenne i wideo, w których artystka obnaża kruchość i ulotność systemów władzy czy konstrukcji społecznych poprzez ukazanie procesów stopniowego ich rozpuszczania i przekształcania. Wybrane do wystawy prace łączy kwestionowanie społecznie utrwalonych narracji.