OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Grapevine: 1988–1992//

Susan Lipper Grapevine: 1988–1992

28.04.2017 - 18.06.2017

Tytuł cyklu Susan Lipper Grapevine nawiązuje do Grapevine Branch, małej miejscowości w Wirginii Zachodniej w USA, gdzie autorka przyjeżdżała na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Z czasem zdobyła zaufanie tej zamkniętej społeczności i nawiązała bliskie relacje z jej mieszkańcami, prowadząc z nimi rozmowy i fotografując ich aparatem średnioformatowym.

Choć obrazy Lipper wydają się mieścić w konwencjonalnej poetyce fotografii dokumentalnej, odeszła ona od tradycji, pozwalając swoim modelom na wcielanie się w role i kreowanie postaci, które mogły – ale nie musiały – być z nimi tożsame. Po wydrukowaniu zdjęć oglądała je wspólnie ze swoimi modelami, aby umożliwić im korektę albo zmianę pozy.

Ta współpraca paradoksalnie spełnia tradycyjną funkcję dokumentalną: akcentuje role płciowe i klasowe charakterystyczne dla prowincjonalnej Ameryki, a także skłania oglądającego do przywołania obrazów amerykańskiej wsi funkcjonujących w zbiorowej pamięci wizualnej. Na fotografiach Lipper każda rola jawi się jednocześnie jako sztuczka lub fantazja na temat własnej postaci, jak i sposób wyrażenia siebie.

Tym samym Grapevine stanowi podwójną manifestację podmiotu, obrazując wyobraźnię i projekcje samej Lipper – tworzenie przez nią i odkrywanie fikcyjnego Edenu z dala od pustego konsumpcjonizmu – ale też wyostrzoną samoświadomość modeli w przyjmowaniu konkretnych póz.

Wszystkie obrazy prezentujemy dzięki uprzejmości artystki i Higher Pictures.

Miejsce:
Galeria Beta
Data wystawy:
28.04.2017 - 18.06.2017
Wernisaż:
27.04.2017 godz. 18
Artysta:
Susan Lipper
Kurator:
Gordon MacDonald
Koordynatorzy :
Joanna Gorlach
Martyna Sobczyk