OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Kampania //Kraków tu płacę podatki//

Kampania Kraków tu płacę podatki

Opublikowano: 08.05.2012

Żyjesz lub pracujesz w Krakowie, ale z podatku rozliczasz się w innym mieście? Warto to zmienić, bo płacąc podatek tam, gdzie mieszkasz inwestujesz w siebie – w poprawę komfortu życia. Efekty widać gołym okiem − to nowe linie tramwajowe, zmodernizowane ronda czy wyremontowane żłobki.  Jeśli zrobisz to już teraz możesz zyskać podwójnie – wygrywając dodatkowo atrakcyjne nagrody w konkursie internetowym.

W Krakowie ok. 25% wszystkich dochodów miasta stanowią wpływy finansowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Każda dodatkowa osoba wskazująca w zeznaniu podatkowym nasze miasto to ok. 1 500 zł wpływające do miejskiej kasy.

Co to oznacza w praktyce?

W 2010 r. w Krakowie podatek dochodowy od osób fizycznych odprowadziło 561 247 osób, a może być ich jeszcze więcej! Szacuje się, że w stolicy Małopolski mieszka blisko 150 tys. osób, które są zameldowane w innej miejscowości. Gdyby chociaż połowa z nich zdecydowała się płacić podatki w Krakowie, miasto zyskałoby na tym blisko 112,5 mln zł!

Jak to zrobić?

Zgodnie z prawem w przypadku podatku PIT miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania (a nie zameldowania!) podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. W Krakowie mogą się więc rozliczać również wszystkie te osoby, które mieszkają w naszym mieście, ale nie są tutaj zameldowane. Żeby to zrobić wystarczy złożyć w urzędzie skarbowym, właściwym dla miejsca zamieszkania w Krakowie (Urząd Skarbowy Kraków – Stare Miasto, Śródmieście, Prądnik, Podgórze, Nowa Huta, Krowodrza), formularz ZAP-3, w którym wykaże się dla celów podatkowych krakowski adres zamieszkania. Wypełnienie formularza nie jest trudne i zajmuje maksymalnie 15 minut – wystarczy podać imię i nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego (na który będą wpływać np. zwroty podatku). Wypełniony formularz można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do odpowiedniego urzędu skarbowego. W Krakowie funkcjonuje ich sześć. O tym, który jest właściwy dla danej osoby decyduje miejsce zamieszkania (dzielnica/ulica). Żeby to sprawdzić wystarczy wejść na: www.krakow.pl/podatki, gdzie znajduje się link do wykazu krakowskich ulic z przypisanymi do nich odpowiednimi urzędami skarbowymi.

Przekaz kampanii skoncentrowany jest na komunikacie – płacąc podatek w Krakowie można zyskać podwójnie. Wszyscy, którzy poprawnie wypełnią formularz aktualizacyjny ZAP-3, wskazując w nim krakowski adres zamieszkania i złożą go w jednym z urzędów skarbowych na terenie Krakowa, mogą wziąć udział w konkursie „Płacisz − wygrywasz podwójnie”, organizowanym na miejskim portalu internetowym www.krakow.pl/podatki. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Pierwsza tura konkursu trwa od 15 marca do końca czerwca (druga i trzecia tura kolejno w dniach: 1.7–30.9 2012 r. i 1.10.–15.12. 2012 r.). Szczegółowe informacje i regulamin konkursu na: www.krakow.pl/podatki.