OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Kino letnie w MOCAK-u

Przejdź do wystawy

Kino letnie w MOCAK-u

05.07.2019 godz. 21

Opublikowano: 13.06.2019

Przez całe wakacje MOCAK zaprasza na wieczorne seanse filmowe nawiązujące do problematyki wystawy Natura w sztuce. Pokazy odbywać się będą w piątki o godzinie 21 w podcieniach Muzeum od 5 lipca do 30 sierpnia.

Wstęp 1 zł. Wszystkie filmy z polskimi napisami.

Natura jest w kinie wszechobecna. Towarzyszy bohaterom jako tło, pejzaż, kontekst, sytuacja, ale też odbicie ich wewnętrznych podróży. Natura jest ważnym elementem konstrukcyjnym filmowego świata – na jej tle człowiek ze swoimi sprawami okazuje się tylko epizodem w potężnym procesie przemian, dyktowanych przez rytm przyrody. Wybrane propozycje ukazują szerokie spektrum możliwości, w jakich natura jest prezentowana i wykorzystywana w kinie.

Dobór repertuaru: Adrian D. Kowalski

Przed wieczornymi seansami kina letniego w MOCAK-u razem z Fundacją WWF Polska zapraszamy na projekcje filmu Nonoy i morski potwór (1 min 55 s). Stworzony w ramach projektu Fish Forward film prezentowany będzie w każdy piątek od 12 lipca do 30 sierpnia. Więcej informacji >>

Harmonogram seansów

 

5 lipca, piątek, godz. 21Plakat do filmu „Biały Bóg”
Biały Bóg
Fehér isten
2014
reż. Kornél Mundruczó
1 h 59 min

Na Węgrzech wprowadzono właśnie prawo, które nakłada poważne ograniczenia na wszystkich właścicieli psów  mieszańców. Ludzie zaczynają wrogo spoglądać na te zwierzęta. 13-letnia Lili zaciekle walczy o to, by zatrzymać swojego czworonoga, Hagena. Nie rozumie nieludzkich przepisów i oporu ojca, który w końcu porzuca psa na środku ruchliwej ulicy. Dziewczyna decyduje się wrócić po pupila, ale na miejscu już go nie ma. Hagen błąka się po Budapeszcie, na własnej skórze doświadczając, jak okrutni mogą być ludzie. Musi uciekać przed hyclami, wpada w pułapkę zastawioną przez chciwego bezdomnego, aż w końcu zostaje uwięziony i trenowany do krwawych psich walk. Gdy udaje mu się uciec, dołącza do sfory rozjuszonych psów, które mszczą się na swoich oprawcach. Reżyser mówi, że jego film to połączenie melodramatu, kina przygodowego i filmu o zemście. To także niepokojąca metafora polityczna będąca komentarzem do tego, co obecnie dzieje się na Węgrzech i w całej Europie.

Zwiastun >>


 

12 lipca, piątek, godz. 21Plakat do filmu „Aga”
Ága
2018
reż. Milko Lazarow
1 h 38 min

Ága, jeden z najbardziej niezwykłych filmów Berlinale 2018, to pełna czułości oda do ginącego świata, powstała na przekór rzeczywistości, w której tylko dystans i emocjonalny chłód gwarantują przetrwanie. Intymna, ale skrywająca potężny ładunek emocji, Agá jest opowieścią o losach Nanooka i Sedny, mieszkających samotnie w lodowej krainie, gdzieś na północy Jakucji. Wieczorami pod stertą futer starzejąca się para opowiada sobie dawne mity, nieprzystające już do rzeczywistości, w której czyste niebo nad ich głowami przecinają samoloty, gdzie przetrzebiono zwierzęta. Nad szczęśliwą jesienią życia małżonków unosi się jednak bolesne wspomnienie tytułowej Ági – córki, która przed laty opuściła rodziców i odeszła do miasta. Co między nimi zaszło? Czy istnieje szansa na pojednanie rodziny? Lazarov w niebanalny sposób prowadzi widzów do końca mitu, którego nie ma już kto opowiadać. Poza nim czeka nas już tylko wielka pustka. W jej obliczu najcenniejszym skarbem okazuje się umiejętność mądrego współodczuwania.

Zwiastun >>


 

19 lipca, piątek, godz. 21Plakat do filmu „Sól Ziemi”
Sól ziemi
The Salt of the Earth
2014
reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado
1 h 50 min

Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się  jednym  z najsłynniejszych fotografów na świecie. Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i  fotografa.

Zwiastun >>


 

26 lipca, piątek, godz. 21Plakat do filmu „Tanna”
Tanna
2015
reż. Martin Butler, Bentley Dean
1 h 40 min

Nominowana do Oscara opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, nakręcona z udziałem rdzennej ludności Yakel. Tanna to wyspa położona na Południowym Pacyfiku, zamieszkana przez  ostatnie  tradycyjne plemiona żyjące według Kastom, lokalnego prawa przodków. Młoda Wawa zakochuje się we wnuku wodza Dainie. Niebawem jednak starszyzna decyduje, aby zamążpójściem dziewczyny przypieczętować rozejm ze zwaśnionym plemieniem Imedinów. Mimo że małżeństwa z miłości nie leżą w tutejszej tradycji, młodzi zostają kochankami, za co Daina spotyka wygnanie z wioski. Wawa ucieka śladem ukochanego, a znieważeni Imeduni żądają zemsty, grożąc wojną. Połączenie dziewiczej przyrody wyspy, bogatej kultury plemiennej z opowieścią o miłości, która nie uznaje żadnych zakazów, sprawia, że film Tanna przenosi nas w niezwykły świat i dostarcza niesamowitych doznań emocjonalnych i estetycznych. Filmowi towarzyszy nastrojowa muzyka Lisy Gerrard. Historia tych dwojga zakochanych w sobie ludzi zmieniła na zawsze panujące na wyspie zasady.

Zwiastun >>


 

2 sierpnia, piątek, godz. 21Plakat do filmu „Grizzly Man”
Grizzly Man
2005
reż. Werner Herzog
1 h 43 min

Śmierć Timothy'ego Treadwella była równie sensacyjna jak jego życie: zakładając, że można żyć bezpiecznie pośród niedźwiedzi grizzly na alaskim odludziu, słynny obrońca niedźwiedzi, razem ze swą partnerką, Amie, został zabity i zmasakrowany przez zwierzęta, którym poświęcił lata życia i badań. Grizzly Man to dramat dokumentalny ukazujący życie i śmierć tej niezwykłej postaci. Werner Herzog zyskał dostęp do ponad stu godzin materiału filmowego nakręconego przez Treadwella i stworzył swój film, będący przejmującym obrazem człowieka rozczarowanego cywilizacją i bezgranicznie oddanego swojej pasji. Wspaniały obraz przyrody, aktywizmu, obsesji i potencjalnego szaleństwa, który można zaliczyć do szczytowych osiągnięć Wernera Herzoga.

Zwiastun >>

 


 

9 sierpnia, piątek, godz. 21Plakat do filmu „Wyprawa Kon-Tiki”
Wyprawa Kon-Tiki
Kon-Tiki
2012
reż. Joachim Rønning, Espen Sandberg
1 h 54 min

1947 rok. Zmęczony wojną świat z zapartym tchem śledzi wyprawę, którą śmiało można określić mianem „misji niemożliwej”. Młody norweski naukowiec, Thor Heyerdahl, wierzy, że Polinezja – jeszcze w czasach przedkolumbijskich – została zasiedlona przez mieszkańców Ameryki Południowej. Aby udowodnić tę rewolucyjną tezę, decyduje się na desperacki krok. Razem z pięcioma innymi śmiałkami (z których tylko jeden zna się na żeglarstwie) wyrusza w rejs przez Pacyfik, za środek transportu mając drewnianą tratwę o nazwie Kon -Tiki. Do pokonania jest osiem tysięcy kilometrów.

Zwiastun >>

 


 

16 sierpnia, piątek, godz. 21Plakat do filmu „Nasze jutro”
Nasze jutro
Tomorrow
2015
reż. Cyril Dion, Melanie Laurent
1 godz. 59 min

Film oferuje fascynujące, ale też przerażające spojrzenie na przyszłość Ziemi, dla której realnym zagrożeniem jest rozpadający się ekosystem. Autorzy dokumentu (reżyser i producent Cyril Dion oraz aktorka Melanie Laurent) wraz z ekspertami w dziedzinach takich jak agrokultura czy odnawialne źródła energii przedstawiają prawdziwie apokaliptyczne scenariusze. Tym samym nie pozostawiają nas bez odpowiedzi, ale na przykładzie już funkcjonujących w różnych częściach świata rozwiązań pokazują, jak można się wyrwać z tego błędnego koła. Jako społeczeństwo, które każdego dnia korzysta z zasobów planety, powinniśmy czuć się zobowiązani do jej ochrony i odpowiedzialni za stworzenie bezpiecznego schronienia dla naszych dzieci. Stajemy w obliczu konieczności jak najszybszego wdrożenia zmian i odpowiedzi na pytanie, jakiego jutra chcemy?

Zwiastun >>

 


 

23 sierpnia, piątek, godz. 21Plakat do filmu „Barany. Islandzka opowieść”
Barany. Islandzka opowieść
Hrútar
2016
reż. Grímur Hákonarson
1 h 33 min

Zwycięzca sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes. Komediodramat Grímura Hákonarsona rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Gummi (Sigurður Sigurjónsson) i Kiddi (Theodor Júlíusson) są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Cenią ponad wszystko swoją wolność. A przy tym nie rozmawiają ze sobą od 40 lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu. Barany. Islandzka opowieść – islandzki kandydat do Oscara – jest przepełniony błyskotliwymi obserwacjami, ciepłem i ironicznym humorem. Reżyser przenikliwie ukazuje obraz ludzi broniących – czasem w uparty, a czasem w komiczny sposób – swojego stylu życia i niezależności. Film Hákonarsona to hymn na cześć przekornej natury ludzkiej, która w najtrudniejszej sytuacji potrafi zachować się w nieprzewidywalny, budzący podziw sposób. Finał Baranów. Islandzkiej opowieści – jedna z najbardziej wzruszających scen w kinie europejskim ostatnich lat – nie pozostawi nikogo obojętnym.

Zwiastun >>

 


 

30 sierpnia, piątek, godz. 21Plakat do filmu „Serce psa”
Serce psa
Heart of a Dog
2015
reż. Laurie Anderson
1 h 15 min

Serce psa to film w reżyserii Laurie Anderson, piosenkarki i performerki. To medytacyjna podróż w wewnętrzny świat artystki, pełna muzyki, nowojorskich pejzaży i snów. Anderson dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat życia i śmierci, nauk buddyzmu, a także wspomina związki z najbliższymi jej ludźmi i zwierzętami. Zaskakujący i nowatorski, niezwykły hołd dla męża Lou Reeda i ukochanej terierki Lolabelle, premierowo pokazywany w konkursie festiwalu filmowego w Wenecji 2015.

Zwiastun >>