OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Kino letnie w MOCAK-u. //Imigranci//

Przejdź do wystawy

Kino letnie w MOCAK-u. Imigranci

29.06.2018 godz. 21

Opublikowano: 29.06.2018

Przez całe wakacje zapraszamy na wieczorne seanse filmowe nawiązujące do problematyki wystawy Ojczyzna w sztuce. Pokazy odbywają się w piątki o godzinie 21 w podcieniach MOCAK-u od 29 czerwca do 31 sierpnia.

Wstęp wolnyWszystkie filmy z polskimi napisami.

Każda z projekcji zostanie poprzedzona wstępem dotyczącym ukazywania ojczyzny w kinie, opracowanym przez filmoznawcę Adriana D. Kowalskiego.

W piątek, 29 czerwca o godzinie 21 zapraszamy na film:
Imigranci
Dheepan
2015
reż. Jacques Audiard
1 godz. 50 min

Emigracja jako sposób na przeżycie – to temat filmu francuskiego reżysera. Audiard opowiada historię byłego żołnierza, który walczył do niedawna jako bojownik organizacji Liberation Tigers of Tamil Eelam i stracił w czasie wojny domowej żonę i dziecko. Z obcą kobietą i jej dzieckiem, udając rodzinę, uciekają z pogrążonej w wojnie domowej Sri Lanki do Europy, będącej szansą na lepszą przyszłość. Docierają na przedmieścia Paryża i zatrzymują się w jednym z mieszkań socjalnych. Scenariusz oparty został częściowo na przeżyciach grającego główną rolę pisarza Antonythasana Jesythasana. Debiutujący jako aktor Jesythasan w bardzo przekonujący sposób wcielił się w rzekomego ojca rodziny, który w pewnym momencie zaczyna odczuwać odpowiedzialność za przyszywaną żonę i córkę. Audiard bardzo starannie kreśli portret psychologiczny bohatera, a dobrze napisane dialogi, wypowiadane przez świetnych wykonawców, składają się na dzieło trzymające w napięciu do ostatniej sceny. Film Audiarda to kino radykalne, pokazujące świat imigrantów z punktu widzenia ich samych. Reżyser przygląda się jednak również rodzinie – więziom między jej członkami oraz problemom, z którymi wspólnymi siłami muszą się mierzyć. To także bardzo ważny film w kontekście tysięcy imigrantów przybywających do Europy w poszukiwaniu lepszego życia.

Zdobywca Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2015 roku.

 

Pełny program kina letniego w MOCAK-u >>