OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Kossakówka

Kossakówka

Zabytkowy zespół dworsko-parkowy „Kossakówka” od końca 2019 roku należy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Doprowadzenie go do stanu użytkowania wymaga generalnego remontu i adaptacji. Zamierzeniem Muzeum jest stworzenie w tym miejscu ekspozycji rodziny Kossaków.

Zakupu Kossakówki wraz z ogrodem dokonano 27 grudnia 2019 roku na mocy decyzji Rady Miasta Krakowa z 5 grudnia 2019 roku za kwotę 4 380 420 zł. Budynek ma powierzchnię użytkową około 350 m2. Powierzchnia ogrodu wynosi 23 ary. W dniu 16 grudnia 2020 roku dokupiono teren wokół Dworku „Kossakówka” o powierzchni 4,11 ara za kwotę 1 000 000 zł.

Prace zrealizowane w 2020 roku

– pozyskanie cesji pozwolenia na budowę przez MOCAK,

– inwentaryzacja zieleni wraz z ekspertyzą dendrologiczną,

– sporządzenie ekspertyzy konstrukcyjnej stanu technicznego oraz ekspertyzy mykologicznej,

– sporządzenie dokumentacji naukowo-historycznej,

– opracowanie map do celów projektowych,

– inwentaryzacja architektoniczno-budowlana,

– odgrzybienie piwnic,

– dokończenie rozpoczętych przez poprzedniego właściciela prac podbicia fundamentów,

– podpisanie aktu notarialnego o zakupie dwóch działek (łączna powierzchnia około 4 arów), będących immanentną częścią zespołu dworsko-parkowego „Kossakówka”,

– złożenie wniosków w projektach: „Infrastruktura kultury” oraz „Ochrona zabytków” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków” Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, „Miejski Program Rewitalizacji Miasta” Urzędu Miasta Krakowa.

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Komisja Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zapraszają we wtorek 13 lipca 2021 roku o godzinie 10 na debatę dotyczącą planowanej adaptacji willi Kossakówka na cele kulturalne wraz z rewitalizacją otoczenia. Więcej informacji >>

Bibliografia Kossaków

Bibliografia obejmuje pozycje polskojęzyczne, znajdujące się zarówno w księgozbiorze Biblioteki MOCAK-u, jak i poza nim, pogrupowane w następujący sposób:
– dzieła autorstwa poszczególnych członków rodu Kossaków
– publikacje na temat ich biografii i dorobku twórczego
– publikacje na temat całego rodu Kossaków
– katalogi wystaw zbiorowych rodu Kossaków

Autorzy bibliografii: S. Krzysztofowicz-Kozakowska, P. Mędrala, J. Cierniak, Dział Wiedzy o Sztuce (MOCAK)

Jeśli znają Państwo pozycje, których brakuje w niniejszej bibliografii, prosimy o kontakt: biblioteka@mocak.pl

Jeśli posiadają Państwo pozycje wymienione w bibliografii i chcieliby je przekazać do księgozbioru MOCAK-u, prosimy o przesyłanie ich pocztą pod adresem: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, ul. Lipowa 4, 30-702, z dopiskiem: Biblioteka, lub o przyniesienie ich osobiście.