OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Kossakówka

Kossakówka

Zabytkowy zespół dworsko-parkowy Kossakówka od końca 2019 roku należy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Doprowadzenie go do stanu użytkowania wymaga generalnego remontu i adaptacji. Zamierzeniem Muzeum jest stworzenie w tym miejscu prezentacji dokonań rodziny Kossaków.

Zakupu Kossakówki wraz z ogrodem dokonano 27 grudnia 2019 roku na mocy decyzji Rady Miasta Krakowa z 5 grudnia 2019 roku za kwotę 4 380 420 zł. Budynek ma powierzchnię użytkową około 350 m2. Powierzchnia ogrodu wynosi 16 arów. W dniu 16 grudnia 2020 roku dokupiono teren działki od strony Alei o powierzchni 4,11 ara za kwotę 1 000 000 zł.

Film przedstawia wstępną koncepcję zagospodarowania zabytkowej willi przy pl. J. Kossaka 4 w Krakowie. W ogrodzie MOCAK planuje budowę pawilonu pełniącego funkcje kulturalne, w tym mieszczącego kawiarnię literacką. Projekt będzie mógł powstać po uchwaleniu przez Radę Miasta Krakowa miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie informujemy, że sąsiedzka nieruchomość zwana Jerzówką nie należy do MOCAK-u, jest domem mieszkalnym, prywatną własnością.

Bibliografia obejmuje pozycje polskojęzyczne, znajdujące się zarówno w księgozbiorze Biblioteki MOCAK-u, jak i poza nim, pogrupowane w następujący sposób:

– dzieła autorstwa poszczególnych członków rodu Kossaków
– publikacje na temat ich biografii i dorobku twórczego
– publikacje na temat całego rodu Kossaków
– katalogi wystaw zbiorowych rodu Kossaków

Autorzy bibliografii: S. Krzysztofowicz-Kozakowska, P. Mędrala, J. Cierniak, Dział Wiedzy o Sztuce (MOCAK)

Jeśli znają Państwo pozycje, których brakuje w niniejszej bibliografii, prosimy o kontakt: biblioteka@mocak.pl
Jeśli posiadają Państwo pozycje wymienione w bibliografii i chcieliby je przekazać do księgozbioru MOCAK-u, prosimy o przesyłanie ich pocztą pod adresem: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, ul. Lipowa 4, 30-702, z dopiskiem: Biblioteka, lub o przyniesienie ich osobiście.

Znaleziska archeologiczne w trakcie robót ziemnych: fragment drogi kamiennej długości około 4 metrów i innych artefaktów na głębokości około 3,7 metra. Współpraca z nadzorcą archeologicznym w ścisłym porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Krakowie.


W filmie na temat odkryć archeologicznych wypowiadają się:

Szymon Pawlikowski – kierownik badań archeologicznych w Kossakówce,
Patryk Sewoluk – archeolog pracujący w Kossakówce.