OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Literatura w literaturze.// Wykład towarzyszący wystawie //Sztuka w sztuce//

Literatura w literaturze. Wykład towarzyszący wystawie Sztuka w sztuce

26.06.2017 godz. 17

Opublikowano: 16.06.2017

Tuż przed wakacjami, w ostatnim tygodniu czerwca, MOCAK zaprasza na cykl trzech wykładów inspirowanych wystawą Sztuka w sztuce. Zaproszeni badacze opowiedzą o podobnych zabiegach artystycznych, jak te prezentowane na wystawie, ale tym razem dokonywanych na gruncie literatury, kina oraz muzyki.

Literatura w literaturze
Poniedziałek, 26.6.2017, godz. 17
prof. dr hab. Anna Burzyńska (Uniwersytet Jagielloński)

Wstęp wolny.

Wraz z początkiem lat 60. XX wieku postmodernizm „zawładnął” literaturą. Pisarze i poeci tego okresu podjęli wielki proces dialogu – literatura zaczęła grać z czytelnikiem, stała się intertekstualna, oderwała się od rzeczywistości. Pomieszały się style i poetyki, miejsce imitowanej rzeczywistości zajęły autotematyzm, eklektyzm, zabawa. Fakty zrównały się z fikcją, a autorefleksyjność, fragmentaryczność i symultaniczność wyznaczyły nowe kierunki. O literaturze w literaturze opowie prof. dr hab. Anna Burzyńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Anna Burzyńska – na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego pracuje od 1985 roku – od początku do chwili obecnej w Katedrze Teorii Literatury, w której od 2003 roku pełni funkcję kierownika. Obecnie jest opiekunem naukowym kursu teorii literatury, prowadzi wykłady z tej dziedziny oraz opcje: „Ponowoczesność – w stronę myśli Inności” i „Postmodernizm w literaturze i sztukach wizualnych”. Zajmuje się związkami najnowszej filozofii i wiedzy o literaturze, a także estetyką postmodernizmu. Od roku 2006 pełni również funkcję kierownika literackiego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Autorka kilkudziesięciu rozpraw naukowych poświęconych najnowszym przemianom humanistyki, w tym książek: Dekonstrukcja i interpretacja (2001), Teorie literatury XX wieku (wspólnie z Michałem Pawłem Markowskim, 2006), Anty-teoria literatury (2007), Dekonstrukcja, polityka i performatyka (2013). Wraz z Michałem Pawłem Markowskim opracowała również antologię kanonicznych tekstów krytycznoliterackich, stanowiącą uzupełnienie podręcznika Teorie literatury XX wieku. Jest autorką kilku powieści, ponad 20 sztuk teatralnych oraz wielu scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. Za swoją działalność naukową i artystyczną otrzymała kilka prestiżowych nagród. Wydała powieść pod tytułem Fabulant. Powiastka intertekstualna(1997) oraz dwa tomy dramatów: Nicland. Cztery sztuki teatralne (2004) i La mayoria de los suicidios ocurre en domingo/ Hombres al borde de un ataque de nervios w przekładzie na język hiszpański (2006). Jej sztuki zostały przetłumaczone na kilka języków (między innymi niemiecki, francuski, hiszpański, kataloński, włoski, słowacki, czeski, bułgarski) i były wielokrotnie wystawiane w Polsce i za granicą. Stale współpracuje z  audycjami  kulturalnymi  w TVP i Polskim Radio, pełniła też funkcję jurorki na liczących się festiwalach teatralnych. Należy do polskiego Towarzystwa Autorów Teatralnych (TAT) i Europejskiego Stowarzyszenia Dramatopisarzy (FATE) z siedzibą w Madrycie. Jej pasją jest kultura japońska.

 

Wtorek, 27.6.2017, godz. 17
Film w filmie.
Więcej informacji >>

Środa, 28.6.2017, godz. 17
Muzyka w muzyce.
Więcej informacji >>