OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Pionierki z kamerą: o galicyjskich fotografiach i fotografkach z XIX i pierwszej połowy XX wieku//

Pionierki z kamerą: o galicyjskich fotografiach i fotografkach z XIX i pierwszej połowy XX wieku

20.05.2015 godz. 18

Opublikowano: 12.05.2015

W środę 20 maja o godzinie 18 w ramach Kraków Photo Fringe zapraszamy na dyskusję o pionierkach fotografii.

Spotkanie odbędzie się w związku z wydaniem tematycznego numeru „Przeglądu Kulturoznawczego”: Kobiety w kinie i w fotografii w Galicji przełomu XIX i XX wieku, oraz numeru „Kultury Współczesnej”: Fotokultura/ Fotokultury.

Uczestniczki spotkania przybliżą koncepcję obu pism, a następnie porozmawiają na temat roli fotografii we współczesnym świecie, jak również wpływu, jaki ten wynalazek wywarł na kobiety na przełomie XIX i XX wieku, stając się ważnym narzędziem emancypacji.  Istotnym zagadnieniem, jakie poruszone zostanie podczas spotkania, będzie także refleksja nad metodami badania i opisywania fotografii. Wydarzenie zostanie wzbogacone o prezentację i interpretację materiałów wizualnych wykorzystanych w „Przeglądzie Kulturoznawczym” oraz „Kulturze Współczesnej”.

Rozmowę poprowadzi dr hab. Małgorzata Radkiewicz, a jej rozmówcami będą autorki artykułów zamieszczonych w obu czasopismach: Marianna Michałowska, Paulina Haratyk, Martyna Nowicka oraz Paweł Dudziak, kuratory wystawy zdjęć Jadwigi Tumidajskiej w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Oddział Dwór w Dołędzie.

Zarówno numer, jak i spotkanie są częścią kilkuletniego projektu badawczego o nazwie „Pionierki z kamerą. O galicyjskich fotografiach i fotografkach z XIX i pierwszej połowy XX wieku”, który dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Nauki jest realizowany w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Projekt ten ma na celu zbadanie udziału kobiet w rozwoju fotografii oraz kina na obszarze Galicji, w szczególności w Krakowie. Datami granicznymi badań są z jednej strony rok 1896, w którym odbył się pierwszy pokaz filmowy w Krakowie, a z drugiej marzec 1945 roku, kiedy nastąpiło otwarcie szkoły filmowej w stolicy Małopolski, tak zwanej Prafilmówki. W ramach projektu przewidziano także cykl spotkań otwartych dla publiczności. Współorganizują je Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ oraz krakowskie Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego.