Mocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Languages

Przeciwny biegun społeczeństwa

18 stycznia 2012 roku odbył się warsztat dla studentów nawiązujący do wystawy Akcjonizm wiedeński. Przeciwny biegun społeczeństwa. Zajęcia prowadzili kurator wystawy Staszek Ruksza oraz Elżbieta Sala z Działu Edukacji MOCAK-u.

Uczestnicy spotkali się w Czytelni MOCAK-u, gdzie opowiedzieli o sobie, swoich motywacjach i oczekiwaniach wobec warsztatu. Następnie uczestnicy wykonali prace wyrażające ich skojarzenia na temat Wiednia i wiedeńskiego społeczeństwa. Kolaże składały się z cytatów, myśli, wycinków gazet, ulotek i innych materiałów, które dostępne są w przestrzeni publicznej Wiednia.

Rozpoczęte prace uczestnicy dokończyli podczas zwiedzania wystawy akcjonistów. Staszek Ruksza przedstawił koncepcję wystawy i opowiedział o wybranych pracach. W trakcie zwiedzania studenci dopisywali na swoich planszach dziesięć słów, wyrażających ich wrażenia i emocje związane z oglądanymi pracami.  Na ekspozycji uczestnicy otrzymali także szereg tekstów kultury nawiązujących do tematu zajęć (cytaty, wywiady, fragmenty literatury, tekst kuratorski wystawy itp.), które stanowiły inspirację, a zarazem materiały do uzupełniania kolaży. Następnie każdy przedstawił i opisał swój kolaż oraz wrażenia towarzyszące mu podczas oglądaniu wystawy akcjonistów.

Ostatnim elementem zajęć było spotkanie w kawiarni MOCAK-u, gdzie przy kawie uczestnicy dyskutowali o tym, co dla nich dzisiaj stanowi przeciwny biegun społeczeństwa.