OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Saving Faces//. Wykład profesora Iaina Hutchisona

Przejdź do wystawy

Saving Faces. Wykład profesora Iaina Hutchisona

30.06.2016 godz. 18

Opublikowano: 10.06.2016

W czwartek 30 czerwca o godzinie 18 zapraszamy na wykład profesora Iaina Hutchisona, chirurga plastycznego specjalizującego się w rekonstrukcji twarzy, który opowie o projekcie Saving Faces.

Saving Faces jest prowadzony od 1990 roku i opiera się na współpracy lekarza i artysty. Iain Hutchison w londyńskim Szpitalu św. Bartłomieja przeprowadza operacje twarzy zdeformowanych przez choroby i urazy, a malarz Mark Gilbert portretuje pacjentów na różnych etapach tego leczenia. Na wystawie Medycyna w sztuce można zobaczyć powstały w ten sposób cykl obrazów.

W wykładzie chirurg opowie o poszczególnych przypadkach medycznych, a także praktycznych i etycznych problemach, z którymi zmagał się, podejmując tę niecodzienną inicjatywę. Przedstawi również wpływ projektu na pacjentów, ich rodziny, personel medyczny, portrecistę oraz publiczność odwiedzającą wystawę.

Profesor Iain Hutchison specjalizuje się w chorobach i urazach twarzy. Pracuje w znanym londyńskim szpitalu St Bartholomew w Londynie oraz w Royal London Hospital. Prócz tego jest dyrektorem National Facial, Oral and Oculoplastic Research Centre (Narodowe Centrum Chirurgii Twarzy, Jamy Ustnej i Okuloplastyki). W 1989 roku, po śmierci matki, dr Marthy Redlich, założył fundację jej imienia i wykorzystał zebrane w ten sposób środki na zakup specjalistycznego sprzętu chirurgicznego. W 1995 roku doszedł do wniosku, że chciałby powtórzyć to, co kiedyś zapoczątkowali Tonks i Gillies – artysta i chirurg, którzy w czasie I wojny światowej dokumentowali pierwsze operacje plastyczne. Hutchison rozpoczął więc poszukiwania artysty na stanowisko stałego rezydenta przy prowadzonym przez siebie oddziale chirurgii. W roku 1998 Profesor Hutchison zainicjował projekt artystyczny pod nazwą Saving Faces.

 

 

 

Wykład odbędzie się w języku angielskim. Liczba miejsc ograniczona, wstęp wolny.