OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Spotkanie wokół książki Filipa Springera //Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach//

Spotkanie wokół książki Filipa Springera Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach

10.05.2013 godz. 18

Opublikowano: 30.04.2013

Zapraszamy do MOCAK-u na spotkanie promocyjne reportażu biograficznego przedstawiającego losy pary polskich architektów-wizjonerów: Zofii i Oskarze Hansenach. Filip Springer opowiada o niebanalnych osobowościach, odważnej architekturze i szarej rzeczywistości, nieodwracalnie modyfikującej najśmielsze projekty.

Oskar Hansen: syn Norwega i Rosjanki, podczas studiów architektonicznych, wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie trafił do pracowni samego Pierre’a Jeannereta. Pomimo propozycji pozostania na Zachodzie, wrócił do Polski, gdzie wraz z żoną Zofią, pracował jako architekt i stworzył koncepcję Formy Otwartej. Projekty Hansenów były śmiałe, niestandardowe i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi. Niestety, wbrew woli architektów, w szarej rzeczywistości PRL-u ich pomysły uległy pewnym modyfikacjom, czego przykładem jest owiane złą sławą warszawskie osiedle Przyczółek Grochowski.

Dlaczego wizje Hansenów nie sprawdziły się? Co stanęło na przeszkodzie ich całkowitej realizacji? Na te i inne pytania odpowiadać będą: Małgorzata Szczurek oraz Filip Springer. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Wąs.

Filip Springer  (ur. 1982) — reporter i fotograf. Regularnie współpracuje z mediami ogólnopolskimi i lokalnymi. Publikował między innymi w "Polityce", "Rzeczpospolitej", "Przekroju", "Newsweeku", "Wysokich Obcasach". Wydał entuzjastycznie przyjęte przez krytykę i czytelników Miedziankę. Historię znikania (Czarne 2011) oraz Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u (Karakter 2012).

Książka została wydana wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w serii "mówi muzeum".

Wstęp wolny.