OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Spotkanie wokół publikacji //P1// i //P2//. //Postmodernizm polski. Architektura i urbanistyka//

Spotkanie wokół publikacji P1 i P2. Postmodernizm polski. Architektura i urbanistyka

08.04.2014 godz. 18

Opublikowano: 31.03.2014

We wtorek 8 kwietnia o godzinie 18 zapraszamy na panel dyskusyjny wokół książek P1 pod redakcją Lidii Klein oraz P2 Alicji Gzowskiej i Lidii Klein wydane nakładem wydawnictwa 40 000 Malarzy.

W spotkaniu wezmą udział: architekt Krzysztof Bień, Dorota Leśniak-Rychlak („Autoportret” , Małopolski Instytut Kultury),
prof. Krystyna Wilkoszewska (Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego), dr Piotr Winskowski (Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej). Spotkanie poprowadzi Alicja Gzowska.

Podczas dyskusji zapytamy o to, jaki wpływ na kształt polskiego postmodernizmu miały determinanty historyczne: schyłkowy PRL i pierwsze lata transformacji ustrojowej? Dlaczego nikt nie myśli o postmodernistycznych budynkach jako o zabytkach? Czy postmodernizm w architekturze jest tym samym, co postmodernizm w sztuce? Czy postmodernistyczna architektura to wyparty wyrzut sumienia transformacji lat 90.? W jakim stopniu polskie blokowiska są efektem postmodernistycznego myślenia o przestrzeni publicznej?

Celem książki P1 jest zaznaczenie podstawowych problemów badawczych związanych z polskim
p
ostmodernizmem oraz zarysowanie jego konsekwencji zarówno dla architektury, jak i myślenia o mieście i przestrzeni. Ważne są także jego związki z przemianami polityczno-społecznymi w III RP. Kolejne teksty architektów, historyków sztuki oraz kulturoznawców pozwalają dostrzec, że postmodernizmu nie daje się sprowadzić do przebrzmiałej estetycznej konwencji – importowanego z Zachodu stylu, który następnie został przez polskich architektów zbanalizowany. Analiza tego zjawiska ma jednak wartość nie tylko historyczną. Zmiany, które przyniósł postmodernizm, widoczne są w architekturze i urbanistyce do dziś. Z tytułowym tematem wiąże się wiele ważnych obecnie dyskusji – zarówno dotyczących kwestii zasadniczych (losy wielkopłytowego budownictwa), jak i poszczególnych projektów (zagospodarowanie warszawskiego placu Defilad). Badanie postmodernizmu jest więc próbą zrozumienia przestrzeni otaczającej nas współcześnie. Tom uzupełnia zbiór rozmów.

P2 jest zapisem rozmów z sześcioma architektami, którzy w swojej praktyce zawodowej na różne sposoby odnosili się do postmodernizmu. Zestawienie wypowiedzi Czesława Bieleckiego, Marka Budzyńskiego, Jerzego Gurawskiego, Wojciecha Jarząbka, Romualda Loeglera i Jakuba Wujka pokazuje, w jaki sposób kształtowały się doświadczenia związane z tym nurtem w Polsce. Wspomnienia architektów pozwalają zaobserwować, jak powstałe na Zachodzie teorie i rozwiązania formalne konfrontowano z technologiami dostępnymi w okresie schyłkowego komunizmu i transformacji ustrojowej oraz państwowymi normatywami budownictwa. Zebrane wywiady stanowią punkt wyjścia rozważań nad sposobem obecności postmodernistycznych postulatów w pejzażu polskiej architektury lat 80. i 90.

Podczas spotkania książki będzie można nabyć w promocyjnej cenie: P1 – 35 zł , P2 – 30 zł, zestaw obu książek 60 zł.

Alicja Gzowska (ur. 1986) – zajmuje się architekturą inżynieryjną lat 50. i 60. XX wieku w Polsce. Jest autorką monografii Szesnaście żelbetowych kwiatów. Dworzec kolejowy w Katowicach (2012). Pracuje przy międzynarodowym projekcie dotyczącym eksportu polskiej myśli architektonicznej i urbanistycznej na Bilski Wschód i do krajów Trzeciego Świata w okresie PRL-u. Doktoryzuje się i wykłada w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Lidia Klein (ur. 1983) – zajmuje się architekturą współczesną. W 2013 roku obroniła doktorat na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Fundacji Fulbrighta i Fundacji Nauki Polskiej. Od 2013 roku kontynuuje naukę na Duke University. Wykładała na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i School of Form.