OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Spotkanie z Eduardem Mendozą

Spotkanie z Eduardem Mendozą

06.10.2016 godz. 18

Opublikowano: 26.09.2016

Wraz Wydawnictwem Znak zapraszamy w czwartek 6 października o godzinie 18 na spotkanie z Eduardem Mendozą, promujące jego najnowszą książkę: Tajemnica zaginionej ślicznotki (premiera 28 września).

Największą gwiazdą z galerii postaci Mendozy jest detektyw – inteligentny wariat, który prowokuje wydarzenia wszystkich części słynnej trylogii pisarza. Jest to heros niskiej kategorii, który ma wyjątkowy talent do wpadania w kłopoty i generowania absurdu. Uzależniony od pepsi-coli bywalec szpitala psychiatrycznego jest mistrzem dekodowania i manipulacji znaczeniami, co czyni intrygę tyleż interesującą, ile zupełnie nieprawdopodobną.

Z zamiłowania do kryminału narodził się najznakomitszy bohater Mendozy – szalony detektyw, którego czytelnicy poznali i pokochali w Sekrecie hiszpańskiej pensjonarki, przywiązali się doń mocniej w Oliwkowym labiryncie i z radością spotkali po latach w Przygodzie fryzjera damskiego i Awanturze o pieniądze albo życie. Tym razem, z właściwym sobie humorem i poczuciem absurdu, Mendoza prezentuje powieść o przygodach fryzjera detektywa: Tajemnicę zaginionej ślicznotki.

Kiedy popularna topmodelka Olga Baxter ginie w zagadkowych okolicznościach, damski fryzjer zostaje wrobiony w jej zabójstwo. By dowieść swojej niewinności, musi stoczyć niebezpieczną rozgrywkę z tajemniczym syndykatem, którego bogaci członkowie od lat trzęsą przestępczym półświatkiem Hiszpanii. Z pomocą nieoczekiwanie przyjdzie mu nowy współpracownik, czarujący transwestyta o pseudonimie panna Westinghouse. Bardziej przenikliwy niż Herkules Poirot, kreatywny w działaniu niczym Sherlock Holmes, bezkompromisowy w dążeniu do prawdy jak Mikael Blomkvist. Kultowy bohater Eduardo Mendozy, damski fryzjer, mierzy się z najtrudniejszą kryminalną aferą w swojej karierze. Przezabawna i trzymająca w napięciu historia kryminalna, którą mogliby wymyślić Pedro Almodóvar z Agathą Christie na wspólnej herbatce „z prądem”. Błyskotliwa drwina z wojującej lewicy i pogrążonej w swoich obsesjach skrajnej prawicy, dynamiczna akcja, żonglerka literackimi konwencjami – wszystko to sprawia, że Tajemnica zaginionej ślicznotki jest przepysznym i lekkim daniem dla wszystkich smakoszy kryminału i komedii.

Eduardo Mendoza – urodzony w 1943 roku, jest jednym z najbardziej cenionych hiszpańskich pisarzy. Z wykształcenia prawnik, pracował przez lata jako adwokat, radca prawny, a potem także jako tłumacz przy ONZ. W Polsce zasłynął dzięki przezabawnej serii powieści komiczno-kryminalnych o fryzjerze detektywie (Przygoda fryzjera damskiego, Sekret hiszpańskiej pensjonarki, Oliwkowy labirynt, Awantura o pieniądze albo życie), która w tym roku doczekała się piątej odsłony w postaci Tajemnicy zaginionej ślicznotki. Jego twórczość charakteryzuje ironiczny dystans, czarny humor i gry językowe właściwe postmodernistycznej prozie. Obok książek humorystycznych w jego twórczości napotykamy także dzieła pisane bardziej serio, podejmujące ważne tematy społeczne i polityczne (Mauricio czyli wybory, Wyspa niesłychana). Z książek Mendozy wyłania się barwny, ale i niepokojący, nakreślony z niezwykłą przenikliwością obraz współczesności. Znaczący sukces odniósł dzięki powieści Walka kotów, nagrodzonej prestiżową nagrodą Premio Planeta de la Novela. Jako autor mocno związany jest ze swoim rodzinnym miastem – Barceloną, gdzie chętnie osadza akcje powieści.

Rozmowa będzie prowadzona w języku hiszpańskim. Zapewniamy polskie tłumaczenie.
Liczba miejsc ograniczona. W związku z dużym zainteresowaniem, w przypadku większej liczby uczestników przeprowadzona będzie transmisja w kawiarni Muzeum.
Podczas wydarzenia książka Tajemnica zaginionej ślicznotki będzie dostępna w MOCAK Bookstore w promocyjnej cenie.