OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Krzysztof Niemczyk. Sytuacjonista, pisarz, malarz//

Krzysztof Niemczyk. Sytuacjonista, pisarz, malarz

27.06.2014 - 14.09.2014

Krzysztof Niemczyk (1938–1994) – legendarny krakowski twórca: pisarz, malarz, pianista, performer i autor niekonwencjonalnych działań artystycznych – przyjaźnił się z kręgami Galerii Foksal, Galerii Krzysztofory oraz z Tadeuszem Kantorem i Henrykiem Stażewskim. Był synem skrzypka Wacława Niemczyka, bratem aktorki Moniki Niemczyk oraz bratankiem aktora Leona Niemczyka. Funkcjonował na marginesie życia artystycznego. Przechadzał się po Krakowie z drewnianym ptaszkiem na ramieniu lub z kartonowymi skrzydełkami przyczepionymi do koszuli. Otwarcie mówił o swoim biseksualizmie, w akcjach sytuacjonistycznych często się obnażał. Za swój skandalizujący styl życia był kilkakrotnie aresztowany i umieszczany w szpitalu psychiatrycznym.

Dzięki zabiegom Anki Ptaszkowskiej, współzałożycielki Galerii Foksal, po jego śmierci, w 1999 roku, ukazała się w Paryżu legendarna powieść Niemczyka Kurtyzana i pisklęta, ukończona jeszcze w 1967 roku (wydanie polskie: korporacja ha!art, 2007).

Wystawa miała przypomnieć postać bezkompromisowego, niezależnego artysty. Pokazaliśmy fragmenty rękopisów Niemczyka, jego obrazy, fotografie portretowe i zdjęcia dokumentujące akcje artystyczne oraz pochodzące z rodzinnego archiwum pamiątki: listy do siostry, płyty z jego kolekcji muzycznej, książki.

Wystawie towarzyszył teatr multiteatralny pod tytułem Ja, Krzysztof w reżyserii Natalii Korczakowskiej, z Moniką Niemczyk w roli głównej. Po opracowaniu dokumentacji z przedstawienia powstała publikacja zawierająca DVD oraz obszerne kalendarium Krzysztofa Niemczyka. W przyszłości zamierzamy wydać osobną książkę na jego temat.

Miejsce:
Galeria Alfa
Data wystawy:
27.06.2014 - 14.09.2014
Wernisaż:
26.06.2014 godz. 18
Kurator:
Józef Chrobak
Koordynator:
Katarzyna Wincenciak