OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Sztuka książki: co robi ilustracja?//

Sztuka książki: co robi ilustracja?

25.10.2017 godz. 17

Opublikowano: 17.10.2017

W środę 25 października o godzinie 17 zapraszamy na spotkanie dotyczące ilustracji.

Jaką rolę odgrywa współcześnie ilustracja? Czy polska różni się od tej w innych krajach? A jeśli tak, to czym? Czy rzeczywiście mamy dziś piękniejsze książki niż w przeszłości? Czy są dostępne dla wszystkich? Czy poprzez książki dla dzieci można wpływać na ich gust? A co z gustami rodziców? Jak wygląda polski rynek ilustracji z perspektywy wydawcy? Jak zmienił się przez ostatnią dekadę? O tych i innych problemach rozmawiać będą wydawczyni i ilustratorka Ewa Stiasny (Dwie Siostry), ilustratorka i twórczyni filmów animowanych Urszula Palusińska oraz Izabella Kaluta z Instytutu Książki.

Ewa Stiasny – ilustratorka, współzałożycielka i dyrektorka artystyczna wydawnictwa Dwie Siostry. Ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych, projektuje i ilustruje książki (między innymi opowiadania Toona Tellegena i Mikołaja Łozińskiego). Wydawała książki Mizielińskich, Jana Bajtlika, a także mistrzów polskiej ilustracji: Bohdana Butenki, Teresy Wilbik, Gabriela Rechowicza. Organizuje też Jasnowidze – konkurs dla ilustratorów.

Urszula Palusińska – twórczyni filmów animowanych i ilustratorka młodszego pokolenia. Ukończyła grafikę na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Książka Majn Alef Bejs z jej ilustracjami zdobyła prestiżową Bologna Ragazzi Award w kategorii nonfiction, a także srebrną nagrodę ED Awards, wyróżnienia na biennale ilustracji ILUSTRARTE w Lizbonie oraz w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jej filmy animowane były prezentowane na najważniejszych polskich festiwalach filmowych.

Izabella Kaluta – menadżerka kultury, urzędniczka, redaktorka i autorka, od roku 2007 kuratorka polskiego stoiska kolektywnego na Bologna Book Fair, najważniejszych międzynarodowych targach książki dla dzieci. Autorka wystawy „It’s a Strange World: 20 Illustrators from Poland”, pokazywanej w New Delhi, Chicago i Pekinie, wyróżnionej przez międzynarodowe jury na Beijing Design Week 2016.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Cykl wpisuje się w działania Biblioteki MOCAK-u dotyczące przenikania się sfer sztuki i literatury, a także nawiązuje do artystycznych poszukiwań twórców z Kolekcji MOCAK-u.

www.sztukaksiazki.pl >>