OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Studio Rolke//

Tadeusz Rolke Studio Rolke

17.05.2013 - 16.06.2013

Podczas wieloletniej pracy – od pierwszych zachowanych zdjęć z 1944 roku aż do dzisiaj –Tadeusz Rolke stara się za pomocą aparatu „łapać chwile”. Przez wiele lat pracował jako reporter, rejestrował happeningi w galerii Foksal i fotografował modę dla czasopisma „Przekrój”. Na wystawie w MOCAK-u prezentowaliśmy zdjęcia, które (za zgodą właściciela) z archiwum fotografa wydobył Witek Orski, artysta i kurator związany z warszawską galerią Czułość.

Dzięki temu spotkaniu dwóch fotografów mieliśmy okazję oglądać kulisy pracy Rolkego z modelkami. Podobnie jak w słynnym albumie Helmuta Newtona Us and Them, mogliśmy zobaczyć nie tylko efekty pracy fotografa, ale i jego samego w otoczeniu modelek. Zamiast podziwiać kobiece ciała, obserwowaliśmy budowanie relacji między modelkami i fotografem, poznajemy samego mistrza. Moda PRL-u jest w tym wypadku tłem opowieści, która dzisiaj nie mogłaby się już zdarzyć. Zamiast ogromnego przemysłu – oglądaliśmy kameralne spotkania, zamiast produktów światowych korporacji – zgrzebne ubrania produkcji krajowej.

Tadeusz Rolke (ur. 1929, Warszawa)

Klasyk polskiej fotografii reportażowej. Podczas wieloletniej kariery pracował m.in. dla magazynów „Ty i Ja”, „Przekrój”, „Stolica”, „Świat”. W latach 70. wyemigrował do Niemiec, gdzie stworzył w Hamburgu słynny cykl „Fischmarkt”. Po powrocie do Polski w latach 80. wydał trzy albumy. Dzisiaj pracuje i mieszka w Warszawie.

Miejsce:
Galeria Beta
Data wystawy:
17.05.2013 - 16.06.2013
Wernisaż:
16.05.2013 godz. 18
Artysta:
Tadeusz Rolke
Kurator:
Witold Orski
Koordynatorzy:
Agnieszka Olszewska
Katarzyna Wąs

Organizator wystawy