OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Ukraińska awangarda literacka lat 20. i 30. XX wieku. W poszukiwaniu nowego języka artystycznego//

Ukraińska awangarda literacka lat 20. i 30. XX wieku. W poszukiwaniu nowego języka artystycznego

24.10.2013 godz. 18

Opublikowano: 24.10.2013

W czwartek 24 października 2013 roku o godzinie 18 w Bibliotece
MOCAK-u odbędzie się wykład Wiktora Iszczenki Ukraińska awangarda literacka lat 20. i 30. XX wieku. W poszukiwaniu nowego języka artystycznego, inaugurujący spotkania z młodymi naukowcami z Europy Środkowej i Wschodniej, poświęcone teorii awangardy i sztuce eksperymentalnej.

Spotkanie będzie dotyczyło formowania się koncepcji nowego języka poetyckiego w pracach ukraińskich awangardzistów oraz definiowania pojęcia awangardy w ukraińskiej teorii literatury.

Wiktor Iszczenko – doktorant Instytutu Literatury Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. W Zakładzie Teorii Literatury przygotowuje rozprawę zatytułowaną Koncepcja „języka materialistycznego” w literackich praktykach Waleriana Poliszczuka. Interesuje się ukraińską literaturą lat 20. i 30. XX wieku, nowymi prądami w teorii literatury oraz granicznymi formami myśli artystycznej.

Wykład i dyskusja odbędą się w języku polskim.

Cykl spotkań z młodymi badaczami awangardy Awangarda Środkowej i Wschodniej Europy – innowacja czy naśladownictwo? realizowanego na Wydziale Polonistyki UJ, finansowany jest z grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MNiSW. Głównym celem projektu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można myśleć o awangardach naszej części Europy jako spójnym kierunku artystycznym i na czym miałaby polegać jego odrębność wobec awangardy zachodniej oraz rosyjskiej.