OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Współczesne modele realizmu// - nowa odsłona (Kolekcja MOCAK-u)

Współczesne modele realizmu - nowa odsłona (Kolekcja MOCAK-u)

od 29.06.2023

 


Termin „realizm” pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Niemniej zjawisko przedstawienia realistycznego dotyczy wszystkich epok w historii sztuki. W popularnym odbiorze wierne odwzorowanie rzeczywistości jest traktowane jako „dobra sztuka”. Jednak artystom nie o to chodzi. Oni wykorzystują dialog z obrazami realnymi, aby na ich „ciele” budować własne idee.

 

Ludzie postrzegają świat bardzo podobnie – zwraca się on do wszystkich w tym samym języku. Od umiejętności reagowania na ten przekaz zależy nasze przetrwanie i porozumienie z innymi. Dlatego język, w którym mówi do nas rzeczywistość, jest tak czuły na przeinaczenia. Każda zmiana koloru, wielkości i odległości staje się strategicznie ważna i może decydować o życiu. Artyści wykorzystują wrażliwość obrazu realnego i tworzą na tej bazie własne języki. Łagodzą go lub brutalizują, mieszają lub deformują postaci, wprowadzają akcenty absurdu, przerysowują ekspresje i manipulują nimi, odrealniają kolory… W ten sposób mówią językiem realistycznym o rzeczach, które z obrazem rzeczywistym nie mają wiele wspólnego. Ukazują w swoich dziełach ogólny sens życia, czasów i polityki oraz towarzyszące im nastroje, marzenia i perwersje.

Sztuka współczesna jeszcze bardziej rozszerzyła możliwości lingwistyczne przedstawienia realistycznego. Wiek XX był dobrym nauczycielem. Przerobił kubizm, abstrakcję i geometrię, wprowadził kolaż, wideo oraz techniki komputerowe. Artysta współczesny potrafi wydobyć z obrazów realnych zaskakujące refleksje – na każdy temat.

Ta wystawa prezentuje prace mówiące w języku realistycznym o wszystkim, co obecnie ważne.

Miejsce:
Budynek A, poziom -1
Wernisaż:
29.06.2023 godz. 18
Artyści:
AES+F
Reza Aramesh
Alpin Arda Bağcık
Alicia Framis
Maya Gold
Debora Hirsch
Suzanne Husky
Krištof Kintera
Muntean/Rosenblum
Hans Op de Beeck
Julian Opie
Yigal Ozeri
Štefan Papčo
Deborah Sengl
Daniel Spoerri
Toni R. Toivonen
Kuratorzy:
Maria Anna Potocka
Delfina Jałowik