OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Wtorki z Kolekcją//. Grupa Azorro

Przejdź do wystawy

Wtorki z Kolekcją. Grupa Azorro

13.03.2018 godz. 11–19

Opublikowano: 27.02.2018

Marcowa odsłona projektu Wtorki z Kolekcją poświęcona jest czterem pracom wideo grupy Azorro z lat 2001–2002: Bardzo nam się podoba, Portret z kuratorem, Czy artyście wolno wszystko?, Koniec sztuki.

Bardzo nam się podoba to pierwszy film Azorro, który wyznaczył strategię i charakter ich kolejnych realizacji. Członkowie grupy odwiedzają kilka warszawskich galerii sztuki współczesnej, a następnie komentują wystawy. Ich  ocena sprowadza się do różnie  formułowanego „podobania się”. Jest to ironiczny komentarz do języka krytyki artystycznej.

Portret z kuratorem stanowi rejestrację działań Azorro w czasie wernisaży, kiedy to artyści filmują się w pobliżu kuratorów i krytyków. Tym gestem naigrywają się z zależności twórców od kuratorów.

W wideo Czy artyście wolno wszystko? Azorro przekracza granicę właściwego zachowania. Postępowanie członków grupy bardziej przypomina jednak wybryki małych chłopców niż prowokujące działania artystów. Film kpi z fetyszyzacji postaci twórcy i jednocześnie stawia pytanie o zasadność i cel używania szoku w sztuce.

W Końcu sztuki Azorro manifestuje swoje lekceważące nastawienie do opinii i sądów wygłaszanych przez krytyków.

Azorro to grupa artystyczna, którą w 2001 roku założyli Oskar Dawicki (ur. 1971), Igor Krenz (ur. 1959), Wojciech Niedzielko (ur. 1959) oraz  Łukasz Skąpski (ur. 1958). Oficjalnie formacja nie zakończyła swojej działalności, choć w roku 2010 powstał ich Ostatni film. Swoją postawą artyści manifestują sprzeciw wobec patosu. Stawiają się w opozycji do sztuki krytycznej oraz drwią z napuszonej postawy uczestników art worldu.