OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//1933, 1943, 1953// – Międzynarodowy Festiwal Sztuki INTERAKCJE

1933, 1943, 1953 – Międzynarodowy Festiwal Sztuki INTERAKCJE

30.04.2013 - 10.05.2013

Wystawa zajęła trzy przestrzenie i poświęcona była trzem fenomenom – dwoma z nich są osoby: Stuart Brisley i Alastair MacLennan; zaś trzecie to spotkanie czterech artystów: Jaapa Blonki z Holandii, Seiji Shimody z Japonii, Roia Vaary z Finlandii i Artura Tajbera z Polski.

Stuart Brisley, urodzony w roku 1933 w Anglii, prekursor brytyjskiego performansu, prezentuje instalację wideo ukazującą ewolucję sztuki performansu od lat 70. ubiegłego wieku po współczesność.

Alastair MacLennan, urodzony w roku 1943 w Szkocji, wieloletni profesor Uniwersytetu Ulster w Belfaście i wybitny przedstawiciel brytyjskiego akcjonizmu, prezentuje cykl rysunków nawiązujących do jego performerskiej praktyki.

Czterej pozostali artyści, urodzeni w tym samym roku – 1953 – w czterech różnych krajach, lecz od dziesięcioleci znający się i często współpracujący ze sobą, pokazują symboliczne przykłady tej części swej aktywności artystycznej, które albo wykraczają poza formułę „performans”, albo ukazują ją z innej perspektywy. I taki jest cel tych wystaw – zwrócenie uwagi na kontekst, na wielość, na różne źródła i inspiracje, które łączą tych artystów.