OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Zwycięzcy międzynarodowego konkursu OKNOPLAST FOR ART

Zwycięzcy międzynarodowego konkursu OKNOPLAST FOR ART

Opublikowano: 18.06.2023

Jury w składzie Anda Rottenberg (przewodnicząca), prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, Edyta Kurpiel-Placek, Maria Anna Potocka i Andrzej Starmach wyłoniło zwycięzców pierwszej edycji międzynarodowego konkursu dla artystów OKNOPLAST FOR ART. Jury wskazało laureatów spośród 200 nadesłanych zgłoszeń. Poza nagrodą główną w wysokości 8 000 euro, przyznano dwie nagrody po 2 000 euro. Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na wystawie w MOCAK-u 29 czerwca 2023 roku.

OKNOPLAST FOR ART to konkurs zorganizowany przez Grupę OKNOPLAST i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu w dowolnej technice projektu pracy artystycznej, której podłożem (bazą) jest okno. Artyści mogli wyrazić siebie w dowolny sposób. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem twórców z Polski, ale także między innymi z Niemiec, Austrii, Francji, Włoch oraz Skandynawii.

 

Laureaci

Po trwających dwa dni obradach, podczas których członkowie jury konkursowego zapoznawali się z zanonimizowanymi projektami prac, wyłoniono zwycięzców oraz przyznano dodatkowe wyróżnienia.

Nagroda główna

Jakub Słomkowski (1982) – malarz, rysownik, twórca instalacji, muzyk. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w pracowni Krzysztofa Wachowiaka w 2007 roku). W latach 20042005 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie.

Członek Stowarzyszenia Kulturotwórczego „Nie z Tej Bajki”, Rady Programowej galerii ArtWalk, nieformalnych grup artystycznych  Time New Roman i Free Bloop Group, organizator cyklicznego wydarzenia Kolacja na Hucie (od 2007). Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Drugie miejsce

Andrzej Wełmiński (1952) – artysta wizualny, reżyser teatralny i aktor. Jego twórczość obejmuje rysunek, malarstwo, fotografię, obiekty, instalacje. W swojej działalności łączy sztukę wizualną i teatr. W latach 1972–1992 aktor i członek Teatru Cricot 2. Twórca wyrazistych postaci w spektaklach Tadeusza Kantora.

Andrzej Wełmiński urodził się w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Związany z Galerią Foksal (debiut w 1970 roku jako Artysta Anonimowy) i Galerią Krzysztofory. Zrealizował szereg wystaw indywidualnych oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

Trzecie miejsce

Mateusz Sak (2000) – student trzeciego roku studiów licencjackich na kierunku architektura wnętrz na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Uczestniczy w licznych interdyscyplinarnych projektach uczelnianych. Od 14 lat zajmuje się również tańcem. Liczne osiągnięcia na ogólnopolskich turniejach tanecznych oraz prace z zakresu projektowania wnętrz, architektury czy rysunku składa się na rozbudowane portfolio artysty.

Wyróżnienia

1. wyróżnienie bez nagrody finansowej  Marta Hołderna

2. wyróżnienie bez nagrody finansowej – Ada Jurczak-Łowkis

3. wyróżnienie bez nagrody finansowej – Michał Iwański

4. wyróżnienie bez nagrody finansowej – Robert Kuta

5. wyróżnienie bez nagrody finansowej – Jerzy Kosałka

6. wyróżnienie bez nagrody finansowej – Drack Maeva

7. wyróżnienie bez nagrody finansowej – Klaudia Milačić

Dwójka wyróżnionych artystów, którzy dołączyli do wystawy pokonkursowej:

Marta Hołderna (1990) – artystka wizualna, rzeźbiarka, graficzka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończyła kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, dyplom na temat szowinizmu gatunkowego w sztuce w pracowni grafiki warsztatowej dr hab. Macieja Guźniczaka, prof. UAM. Tatuatorka prowadząca studio Tetris Tattoo w Ostrowie Wielkopolskim. 

Michał Iwański (1994) – ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W czasie studiów brał udział w licznych wystawach zbiorowych. W 2018 roku był laureatem konkursu na Festiwalu Sztuki Młode Wilki w Szczecinie. Następnie, jako stypendysta programu Erasmus, studiował na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Lizbonie. W roku 2020 ukończył studia na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Bogusława Bachorczyka oraz obronił dyplom magisterski. Jego praca dyplomowa została pokazana na wystawie w Galerii Olympia w Krakowie. W ramach programu Erasmus+ odbył staż w studiu islandzkiego artysty Egilla Sæbjörnssona w Berlinie.


Wszyscy wyróżnieni artyści w indywidualny sposób potraktowali okno. Zwycięskie projekty wyróżnia konceptualna interpretacja tematu.

Prezentacja zwycięskich prac, na których wykonanie artyści mają 30 dni od momentu otrzymania od firmy OKNOPLAST okna, odbędzie się 29 czerwca podczas oficjalnego otwarcia wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Ekspozycja potrwa do 17 września 2023 roku.

Wszystkie nadesłane w konkursie prace oceniało jury w składzie:

– Anda Rottenberg, przewodnicząca jury, polska historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka sztuki i publicystka;

– prof. dr hab.  Andrzej Bednarczyk, rektor ASP w Krakowie, artysta łączący wiele dziedzin sztuki;

– Edyta Kurpiel-Placek, kolekcjonerka sztuki, przedstawicielka firmy OKNOPLAST – sponsora nagród;

– Maria Anna Potocka, krytyk sztuki i dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK;

– Andrzej Starmach, marszand, historyk sztuki i kolekcjoner.