//Aktywne czytanie. Piaskowy Wilk//
Aktywne czytanie. Piaskowy Wilk
Opublikowano: 26.02.2025
W sobotę, 22 marca, o 11.15 i 13.30 zapraszamy dzieci do szóstego roku życia wraz z opiekunami na aktywne czytanie książki pod tytułem Piaskowy wilk, autorstwa szwedzkiej pisarki Åsa Lind. Jest to pierwsza pozycja z serii, a książka jest bardzo lubiana wśród młodych czytelników.
Piaskowy Wilk był na świecie od zawsze i wie wszystko. To niezwykłe zwierzę. Dla małej Karusi, mieszkającej w domku nad morzem, jest przyjacielem, który zawsze ma dla niej czas. Zna też odpowiedź na każde dręczące pytanie, na przykład: kim dziewczynka była wcześniej i dlaczego tata musi czytać gazetę. Podczas lektury zastanowimy się, co można robić, gdy trzeba czekać na zajętych rodziców.
Podczas Aktywnego czytania wspólną lekturę uzupełniają zabawy angażujące zmysły początkujących czytelników. Proces czytania jest przeplatany krótkimi działaniami plastycznymi, ruchowymi i sensorycznymi, które pomagają uczestnikom zanurzyć się w opowieści. Dzięki zajęciom mają oni okazję nie tylko zapoznać się z pięknie ilustrowanymi historiami, ale także dostrzec w książce możliwość przeżycia przygody.
Åsa Lind – szwedzka autorka książek dla dzieci i młodzieży. Jest członkinią Szwedzkiej Akademii Literatury Dziecięcej i angażuje się w propagowanie czytania wśród najmłodszych. W swoich książkach eksperymentuje z językiem i chce tworzyć opowieści, które nie kłamią.
Kristina Digman – szwedzka ilustratorka, artystka i autorka książek dla dzieci.
Warsztaty poprowadzą:
Julia Jewszel – edukatorka, studentka dwóch kierunków magisterskich Uniwersytetu Jagiellońskiego związanych z zarządzaniem kulturą i sztuką. Od trzech lat zajmuje się dostępnością kultury, a obecnie naukowo bada dziedzictwo kulturowe. Współtworzy kolektyw artystyczny Wielostany. Współpracuje z MOCAK-iem jako edukatorka.
Anna Kubik – edukatorka, multiinstrumentalistka, wokalistka. Absolwentka szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Od kilku lat prowadzi warsztaty muzyczne dla dzieci. Współzałożycielka krakowskiego festiwalu muzycznego REST FEST. Jako Anna Rzeka koncertuje z solowym materiałem muzycznym, w którym wykorzystuje gitarę, pianino i looper do wokalu. Można ją znaleźć na Instagramie, YouTubie i TikToku jako @anna.rzeka. Od 2022 roku współpracuje z MOCAK-iem w roli edukatorki.
Anna Pyzik – bibliotekarka, edukatorka i animatorka kultury, instruktorka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Zawodowo związana z MOCAK-iem, gdzie odpowiada między innymi za ofertę edukacyjną dla dzieci. Autorka cyklu warsztatów Aktywne czytanie, realizowanego w MOCAK-u od 2016 roku. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół edukacji nieformalnej i alternatywnej, w tym edukacji leśnej.
Opłata za udział wynosi 20 zł od dziecka*. Bilet uprawnia do zwiedzania Muzeum w dniu wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona. Muzeum zapewnia materiały. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem edukacja@mocak.pl. W zgłoszeniu należy podać liczbę zainteresowanych, a w przypadku dzieci także ich wiek.
* Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+ oraz Krakowskiej Karty N wstęp 5 zł.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, można dołączyć w dowolnym momencie roku. Terminy kolejnych spotkań: 26.4, 24.5, 21.6.
Aktywne czytanie
Aktywne czytanie to autorska metoda pracy warsztatowej z książką dla dzieci polegająca na przeplataniu lektury aktywnościami uruchamiającymi wyobraźnię i pobudzającymi kreatywność dzieci. Zróżnicowane zadania angażujące zarówno małą, jak i dużą motorykę, a także zmysły uczestników, pomagają w identyfikowaniu się z bohaterami książek oraz doświadczaniu opisywanych historii. Metoda skłania dzieci do postrzegania czytania jako interesującej i przyjemnej czynności.