//Berlińska depresja//. Spotkanie z Andą Rottenberg
Berlińska depresja. Spotkanie z Andą Rottenberg
20.09.2018 godz. 18
Opublikowano: 21.08.2018
MOCAK oraz Wydawnictwo Krytyki Politycznej zapraszają w czwartek 20 września o godzinie 18 na spotkanie poświęcone książce Andy Rottenberg Berlińska depresja. Dziennik. W rozmowie wezmą udział autorka oraz dyrektor MOCAK-u Maria Anna Potocka.
Berlińska depresja to zapis rocznego pobytu autorki w Berlinie. Wnikliwe notatki z lektur, intymne wspomnienia o rodzinie i przyjaciołach, szczere komentarze na temat wystaw i sztuki. Ale także zatroskane spojrzenie na Polskę, udział w protestach ulicznych i zaangażowanie w ochronę przyrody – od bluszczu na sąsiedniej kamienicy po Puszczę Białowieską. Anda Rottenberg w notatkach jawi się jako przenikliwa obserwatorka i aktywna uczestniczka życia społeczno–politycznego, a także jako wrażliwa odbiorczyni dzieł sztuki i literatury. Z mieszkania w berlińskiej dzielnicy Wannsee wspomina przeszłość i analizuje teraźniejszość.
Poniżej prezentujemy fragment Berlińskiej depresji:
Uczestniczę w rozmaitych naukowych seminariach, zabieram głos w dyskusjach i biesiaduję. A także chodzę na koncerty i spotkania z ciekawymi ludźmi, wypożyczam i czytam książki, coś piszę, coś publikuję i obiecuję, że znów coś napiszę albo coś wygłoszę, albo zrobię jakąś wystawę. Z zewnątrz wygląda to tak, jakbym żyła w realnej rzeczywistości, a nie w jakimś wirtualnym balonie. Ale subiektywnie raczej płynę nad ziemią, jak jedna z moich ulubionych bohaterek ostatniej książki Olgi Tokarczuk, która już nie jest żywa, choć jeszcze nie umarła.
Podczas spotkania książkę będzie można kupić w promocyjnej cenie.
Anda Rottenberg (ur. 1944) – historyk sztuki, krytyk, kurator. W 1986 roku założyła jedną z pierwszych niezależnych polskich fundacji sztuki – Egit. W latach 1993–2001 dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Od roku 1998 przewodnicząca Fundacji Instytut Promocji Sztuki. Do 2007 roku dyrektor programowa i przewodnicząca Rady Programowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (The International Association of Art Critics, AICA), Międzynarodowego Komitetu Muzeów i Kolekcji Sztuki Nowoczesnej (International Committee for Museums and Collections of Modern Art, CIMAM), Międzynarodowego Stowarzyszenia Kuratorów Sztuki Współczesnej (The International Association of Curators of Contemporary Art, IKT). Kurator wielu wystaw w Polsce i za granicą. Autorka między innymi książek Sztuka w Polsce 1945–2005, Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80., autobiografii Proszę bardzo oraz wielu tekstów teoretycznych.
Maria Anna Potocka (ur. 1950) – kurator, krytyk i teoretyk sztuki. Z wykształcenia filolog polski, historyk sztuki; doktor kulturoznawstwa (2008). W latach 1972–2010 prowadziła pierwsze w Polsce galerie sztuki współczesnej (Galeria PI, Galeria Pawilon, Galeria Foto-Video, Galeria Potocka). Od 1973 roku tworzy międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej. W latach 2001–2002 wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, w latach 2002–2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Od 2010 roku dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów (Internationale Künstler Gremium, IKG), Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (The International Association of Art Critics, AICA; w latach 1996–2003 prezes Sekcji Polskiej) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Kuratorów Sztuki Współczesnej (The International Association of Curators of Contemporary Art, IKT). Kurator wielu wystaw w Polsce i za granicą. Autor książek, między innymi: Rzeźba (2002), To tylko sztuka (2008), Fotografia (2010) i Wypadek polityczny (2010), oraz licznych tekstów teoretycznych i filozoficznych.