Biblioteka Mieczysława Porębskiego (Kolekcja MOCAK-u)
Biblioteka Mieczysława Porębskiego (Kolekcja MOCAK-u)
od 20.05.2011
Do zwiedzania Biblioteki Mieczysława Porębskiego zapraszamy po wcześniejszym umówieniu się i uzgodnieniu szczegółów telefonicznie: 12 263 40 36 lub e-mailowo: biblioteka@mocak.pl. Wewnątrz mogą przebywać jednocześnie nie więcej niż dwie osoby, nie wliczając obsługi.
W bocznym budynku MOCAK-u, obok czytelni, znajduje się sala, w której jest eksponowana Biblioteka Mieczysława Porębskiego.
Profesor Mieczysław Porębski już wiele lat temu wyraził chęć przekazania swojej biblioteki MOCAK-owi Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Kiedy Muzeum powstało, wrócił do tego pomysłu i przekazał instytucji krakowską część swojego księgozbioru, to jest łącznie około czterech tysięcy woluminów.
Książki, które Profesor zbierał przez całe życie, odzwierciedlają naukowe i artystyczne pasje autora Ikonosfery. Znaczną część księgozbioru stanowią pamiątki czy też świadectwa podróży Profesora. Nie są to wyłącznie książki, lecz także przywożone z Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec czy Rosji przewodniki po muzeach i katalogi wystaw, foldery oraz biuletyny galerii i instytucji sztuki – często opatrzone krótkimi notatkami bądź komentarzami. Powstały w ten sposób księgozbiór tworzy bibliotekę wszechstronnego humanisty, interesującego się niemal każdą dziedziną wiedzy.
Książki przekazane przez Profesora Porębskiego zostały zgromadzone w pomieszczeniu, którego aranżacja nawiązuje do wnętrza gabinetu w jego krakowskim mieszkaniu. Projekt aranżacji wnętrz przygotował syn Profesora – prof. Jerzy Porębski. Oprócz książek w Bibliotece znajdują się także obrazy malarzy, między innymi z Grupy Krakowskiej, w większości przyjaciół Profesora: Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Adama Hoffmanna oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Historycy sztuki zainteresowani dziełem naukowym Profesora będą mogli skorzystać ze zbioru wszystkich publikacji napisanych przez Mieczysława Porębskiego – książek i tekstów rozproszonych w monografiach, czasopismach czy katalogach.