OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Do zobaczenia! Program oprowadzań finisażowych wystawy //Jedzenie w sztuce//

Do zobaczenia! Program oprowadzań finisażowych wystawy Jedzenie w sztuce

Opublikowano: 27.02.2025

MOCAK zaprasza na wyjątkowe oprowadzania finisażowe po wystawie Jedzenie w sztuce, które odbędą się 15 i 16 marca 2025 roku. To ostatnia okazja, by zwiedzić ekspozycję w towarzystwie doświadczonych przewodników, którzy przybliżą kontekst artystyczny prezentowanych prac.


Oprowadzanie w języku polskim – 15 marca, godz. 11.45

W sobotę odbędzie się oprowadzanie w języku polskim z Przemysławem Ciępką – przewodnikiem i edukatorem. Przemysław Ciępka jest absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od siedmiu lat jako korepetytor z dużymi sukcesami przygotowuje licealistów do olimpiad i matury (sam jest laureatem olimpiady z historii sztuki). Miłośnik współczesnej architektury oraz wszelkich zagadnień z zakresu kultury wizualnej.

Wydarzenie poprzedzi koncert zespołu Capella Cracoviensis w ramach festiwalu 6 tygodni Bach. Opłata za wstęp na oprowadzanie jest uwzględniona w cenie biletu do muzeum, nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja. Szacowany czas zwiedzania to 90 minut. Uczestnicy proszeni są o stawienie się przy recepcji MOCAK-u na pięć minut przed rozpoczęciem.

 

Oprowadzania 16 marca – w językach ukraińskim, angielskim, włoskim i francuskim

W niedzielę 16 marca zaplanowano oprowadzania w kilku językach:

  • godz. 11 – oprowadzanie w języku ukraińskim z Joanną Majewską-Grabowską – tłumaczką z języka ukraińskiego, wykładowczynią i edukatorką.
  • godz. 12 – oprowadzanie w języku angielskim, podczas którego o swoim projekcie Food Chain Project opowie jego autor, Itamar Gilboa – artysta multidyscyplinarny. Jego prace badają powiązania między sztuką, technologią, nauką i środowiskiem, a także obejmują szereg mediów, w tym rzeźbę, wideo, rysunek i malarstwo. W ramach swojej praktyki artystycznej Gilboa analizuje elementy, które składają się na jego dziedzictwo kulturowe i tożsamość narodową, a także przemiany, których doświadczył, migrując z Izraela do Holandii. Gilboa tworzy prowokujące do refleksji instalacje rzeźbiarskie z wykorzystaniem rozmaitych danych zebranych podczas własnych badań. W 2008 roku rozpoczął trwający przez 365 dni projekt, w ramach którego codziennie zapisywał, co jadł i pił. Pięć lat później, zgodnie ze przygotowaną listą, zaczął tworzyć obiekty przedstawiające spożywane przez siebie produkty. W ten sposób, z użyciem form wykonanych z prawdziwych produktów spożywczych, powstały tysiące gipsowych odlewów. W tematykę spotkania wprowadzi Katarzyna Grudniewska, edukatorka i artystka sztuk wizualnych, doktora sztuki. Współpracuje ona z krakowskimi instytucjami kultury, uniwersytetami dzieci oraz szkołami w zakresie edukacji artystycznej. Prowadzi kurs visual arts w liceum z maturą międzynarodową. Organizuje wystawy, pisze teksty o tematyce kulturalnej.
  • godz. 13 – oprowadzanie w języku włoskim z Moniką Chaberką, absolwentką polonistyki komparatystyki na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentką intermediów w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Współpracuje z MOCAK-iem jako edukatorka.
  • godz. 16 – oprowadzanie w języku francuskim z Darią Rzepielą, artystką i edukatorką podejmującą działania w obszarze malarstwa, designu i animacji. Studiowała w École supérieure de design, d’art graphique et d’architecture intérieure (ESAG) Penninghen w Paryżu oraz w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 2009 roku uzyskała stopień doktora. Interesują ją pozawerbalne i wieloznaczne narracje oparte na relacjach. Prowadziła warsztaty między innymi dla Fiver Children’s Foundation w Nowym Jorku, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima, festiwalu Film Spring Open, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Wisławy Szymborskiej. Współpracuje z MOCAK-iem jako edukatorka.

 

Opłata za wstęp na oprowadzania jest uwzględniona w cenie biletu do muzeum, nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja. Szacowany czas zwiedzania każdej grupy to 90 minut. Uczestnicy proszeni są o stawienie się przy recepcji MOCAK-u na pięć minut przed rozpoczęciem.