Mocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Languages

Dzień z Fluxusem w MOCAK-u

13 marca 2015 Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK gościło Grupę ETC. Wspólnie przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym warsztaty, grę edukacyjną, wykład performatywny, dyskusję panelową i koncert. Wydarzenie połączone było z promocją książki Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach, wydanej nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej we współpracy z MOCAK-iem.

Całodzienne święto artystycznych praktyk rozpoczęły warsztaty w muzealnej kawiarni i Bibliotece. Zajęcia Zabawy z książką: fluxsłowa, fluxksiążki, fluxpudełka w kawiarni MOCAK-u prowadzone były przez Klaudię Rachubińską i Magdalenę Mazik i dotyczyły roli tekstu w pracach Fluxusu. Każdy z uczestników, pracując na swoim egzemplarzu książki Grupy ETC tworzył własne partytury lektury i nanosił poprawki na propozycje autorów. Równolegle w Bibliotece MOCAK-u odbywał się warsztaty kodowania informacji prowadzone przez Mateusza Felczaka. Ich uczestnicy ćwiczyli się w przechodzeniu od działań performatywnych do interakcji z systemami komputerowymi. Następnie wspólnie tworzyliśmy fluxpudełka – złożone z codziennych przedmiotów kompozycje, które można traktować jak „poematy do dotykania” (tzw. poezja haptyczna).

Po południu w Bibliotece MOCAK-u odbyła się edukacyjna gra towarzyska Czarne historie Fluxusu prowadzona przez Antoniego Michnika i Klaudię Rachubińską. Uczestnicy spotkania rozwiązywali mroczne zagadki, które pozwalały im poznać szerokie spektrum działań artystów związanych z Fluxusem. Przewrócona drabina, a obok martwy mężczyzna. Co się wydarzyło? To nieszczęśliwy wypadek czy starannie zaplanowane morderstwo? I dlaczego ciało leży w kałuży wody?”. Historie opowiadane przez autorów gry miały częściowo charakter alternatywy do przeszłych wydarzeń, za to towarzyszące rozwiązaniu zagadki mini-wykłady pozwalały lepiej zrozumieć specyfikę twórczości tej grupy.

Po krótkim interludium na dziedzińcu Muzeum uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na wykład performatywny Ludzie Fluxusu oraz instytucje wystawiennicze czasów George’a Maciunasa, wygłoszony i wykonany w sali audiowizualnej również przez duet Michnik-Rachubińska. Prelegenci skupili się na prezentacji sposobów przekraczania zastanych konwencji i ograniczeń praktyk wystawienniczych przez ludzi Fluxusu, którzy  wzbogacili owe praktyki o konceptualizm, performans, environment, instalację oraz krytykę instytucjonalną. Następnie odbyła się dyskusja panelowa o książce Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach prowadzona przez Jakuba Kornhausera, w której oprócz członków Grupy ETC wzięła udział Maria Anna Potocka, animatorka i uczestniczka działań artystów Fluxusu. Jako wstęp do dyskusji posłużyła prezentacja wybranych prac, dokumentujących działalność artystów Fluxusu z Kolekcji i Archiwum MOCAK-u, przygotowana przez Martynę Sobczyk i Katarzynę Wincenciak.

Na zakończenie dnia Grupa ETC wykonała koncert utworów Fluxusu , wykorzystując wybrane partytury wydane w zbiorze Fluxus Performance Workbook, znajdujące się w domenie publicznej.

Grupa ETC – powstała w roku 2009 grupa badawczo-artystyczna, zajmującą się tradycją artystyczną neoawangardy, muzyki eksperymentalnej oraz sztuki intermedialnej. Skład grupy jest płynny i zmienia się w zależności od poszczególnych projektów.