OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Estetyka relacyjna//

Estetyka relacyjna

19.01.2012 godz. 18.00

Opublikowano: 12.01.2012

19 stycznia, w czwartek o godz. 18 MOCAK wraz z Księgarnią Pod Globusem zaprasza na spotkanie wokół książki Nicolasa Bourriaud Estetyka relacyjna wydanej przez Muzeum. Spotkanie odbędzie się w Księgarni przy ul. Długiej 1.

Na temat koncepcji Bourriaud rozmawiać będą tłumacz publikacji Łukasz Białkowski oraz Jan Sowa. Spotkanie poprowadzi Tomasz Kaszubski, kierownik biblioteki MOCAK-u.

Książka będzie dostępna podczas spotkania, a także w MOCAK Bookstore oraz na Allegro, jak również w najlepszych księgarniach, muzeach i galeriach.

Nicolas Bourriaud za pomocą swojej koncepcji interpretuje sztukę lat dziewięćdziesiątych, która nie skupiała się na obiektach, ale w centrum swojego zainteresowania stawiała relacje międzyludzkie. Dzięki temu miała przeciwstawiać się uprzedmiotowieniu człowieka w społeczeństwach neoliberalnych. We wstępie do polskiego wydania autor odpowiada na argumenty krytyków Estetyki relacyjnej, którzy zarzucali jej między innymi utopijność i apolityczność.

Telefon komórkowy, ubranie, ale także napisy końcowe programów telewizyjnych czy firmowe logotypy pociągają za sobą zachowania i promują wartości uwypuklające rolę zbiorowości, wiążą się z pewnymi wizjami świata. Rolą artysty jest ujarzmić te formy, przekodować je i wytworzyć alternatywne narracje. Powtórzmy, że sztukę można by określić jako alternatywną taśmę montażową, na której buduje się owe narracje. Sztuka nie poddaje się żadnej  definicji, ale pełni szczególną funkcję, dzięki której może składać w całość oddalone od siebie elementy.*
*fragment książki

Nicolas Bourriaud (ur. 1965) – francuski krytyk, teoretyk sztuki i kurator. Oprócz  Estetyki relacyjnej (1998) jest autorem książek Formes de vie (1999), Postproduction (2001) i Radicant (2009). W latach 2008–2010 był kuratorem w Tate Modern w Londynie, gdzie między innymi przygotował wystawę Aftermodern (2009).