OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Guernica//

Anita Glesta Guernica

19.10.2012 - 27.01.2013

Zbombardowanie Guerniki podczas wojny domowej w 1937 roku przeszło do historii za sprawą obrazu Pabla Picassa. Wydarzenia, które miały wówczas miejsce w mieście uważanym za najstarszą stolicę Kraju Basków, stały się symbolem okrucieństwa wojny.

Anita Glesta, amerykańska artystka mieszkająca w młodości w północnej części Hiszpanii, przywołała te zdarzenia w swojej instalacji multimedialnej. Jej trzon tworzą przeprowadzone pięć lat temu wywiady z mieszkańcami Guerniki, którzy przeżyli bombardowanie miasta przed siedemdziesięciu laty. Ich wspomnienia można było usłyszeć, siadając na jednej z ławek umieszczonych w podcieniach MOCAK-u, jak i obejrzeć na projekcji w Galerii Beta. Ekspozycja została uzupełniona o archiwalny materiał przedstawiający zniszczone w 1937 roku miasto oraz o video będące relacją artystki z jej przeżyć związanych z zamachem 11 września 2001 roku.

Przywoływanie wspomnień przekazywanych przez świadków wydarzeń było z jednej strony próbą przypomnienia i podkreślenia ich roli w historii, z drugiej natomiast opowiedzeniem się przeciwko przemocy i okrucieństwu, na które narażony jest człowiek.

Wywiad z artystką

Miejsce:
Galeria Beta
Data wystawy:
19.10.2012 - 27.01.2013
Wernisaż:
18.10.2012 godz. 18.00
Autor wystawy:
Anita Glesta
Kurator:
Delfina Piekarska
Powiązane publikacje: