Mocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Languages

Informacja

Opublikowano: 05.02.2020

2 lutego 2020 roku o godzinie 10.02 w „Wiadomościach” Radia Kraków został wyemitowany zafałszowany materiał. Podano informację o wystawie w MOCAK-u – nieistniejącej i nieplanowanej – oraz dołączono do niej komentarz zaanonsowany jako wypowiedź kierownik Działu Sztuki w MOCAK-u, Delfiny Jałowik. Komunikat został wypowiedziany głosem innej osoby, zawiera treści nie odnoszące się do programu Muzeum, mówi między innymi o „świadczeniu o obecności Boga, który jest bliski przy człowieku”.

Na życzenie Radia Kraków usuwamy ze strony www.mocak.pl plik audio, który zawierał fragment serwisu informacyjnego z 2 lutego 2020 roku dotyczący wystaw w MOCAK-u. Poniżej podajemy natomiast transkrypcję tego fragmentu audycji, równocześnie wyjaśniając, że MOCAK nie zorganizował żadnej wystawy nowych nabytków, a na wystawach Kolekcji Muzeum, których zamknięcie anonsowało Radio Kraków, nie było prac Edwarda Dwurnika ani Wilhelma Sasnala. Przy okazji prostujemy, że wypowiedź przypisywana w tej audycji Delfinie Jałowik – ufamy, że jedynie przez pomyłkę – nie miała żadnego związku z ostatnimi wystawami w MOCAK-u ani nie mogła być odniesiona do programu Muzeum, które w kwestiach wyznaniowych zachowuje neutralność.

Tranksrypcja z fragmentu „Wiadomości” Radia Kraków (2.2.2020, godz. 10:02): „Do dziś w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oglądać można dwie wystawy, prezentujące nowe nabytki w Kolekcji. Zbiory instytucji to dziś już ponad 5000 obiektów, w tym dzieła tak znanych artystów, jak między innymi Mirosław Bałka, Edward Dwurnik czy Wilhelm Sasnal. Pokazy Kolekcji mają charakter tematyczny – przypomina Delfina Jałowik z Muzeum MOCAK: Mamy świadczyć też o obecności Boga, który jest bliski przy człowieku. Bo… to uzasadnia rację naszego powołania, żeby ludzie rzeczywiście tak czytali nasze bycie w świecie – jako tych, którzy przybliżają obecność Boga, który ich kocha”.

5 lutego 2020 o godzinie 17 w „Wiadomościach” Radia Kraków wyemitowano sprostowanie o treści: „W »Wiadomościach« Radia Kraków w minioną niedzielę, 2 lutego o godzinie 10, omyłkowo wyemitowaliśmy niewłaściwą wypowiedź dotyczącą wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Osobą mówiącą nie była przedstawicielka muzeum, a wypowiedź dotyczyła zupełnie innego tematu. Za pomyłkę przepraszamy i zapewniamy, że w żadnym wypadku nie była ona zamierzona. Był to zwyczajny techniczny błąd”.