Mocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Languages

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Budynek Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, szczególnie osób z niepełnosprawnością ruchową.

Już na etapie projektowania uwzględniono następujące udogodnienia:

  • brak progów
  • szerokie drzwi umożliwiające swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim
  • dwie toalety w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Jedna znajduje się w przestrzeni ekspozycyjnej na poziomie 0 (męska), druga – dla mężczyzn i kobiet – w pobliżu kawiarni i MOCAK Bookstore
  • windy umożliwiające dotarcie na dolny poziom ekspozycyjny (poziom -1) oraz do części administracyjnej Muzeum
  • pochylnia na poziomie -1 prowadząca do jedynej niżej położonej sali ekspozycyjnej w MOCAK-u, tzw. sali basenowej

Ponadto osoby mające problemy z poruszaniem się mogą wypożyczyć wózek inwalidzki, znajdujący się w recepcji.

Zwiedzanie dla osób niewidomych i niedowidzących

W MOCAK-u istnieje możliwość organizacji grupowego lub indywidualnego zwiedzania Muzeum z przewodnikiem dla osób niewidomych i niedowidzących. Zwiedzanie odbywa się po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu. Przewodnikiem jest konserwator sztuki najnowszej, Zofia Kerneder-Giemborek, która odbyła niezbędne szkolenia w zakresie współpracy z osobami niewidomymi. Oferuje wsparcie w poruszaniu się po przestrzeni Muzeum oraz wskazuje prace możliwe do poznania metodą sensoryczną. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać w Dziale Obsługi Widza, tel. +48 12 263 40 00, recepcja@mocak.pl.

Ponadto w Bibliotece MOCAK-u znajdują się materiały dostosowane do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych, takie jak katalogi do wystaw w alfabecie Braille’a, możliwe do wypożyczenia, tyflografiki oraz audiodeskrypcje do wystawy Zbrodnia w sztuce oraz wybranych prac z Kolekcji MOCAK-u, powstałe we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier między innymi w ramach Warsztatu na Zachętę II.

Osoby niewidome i niedowidzące zapraszamy również na warsztaty organizowane w MOCAK-u.

MOCAK został wyróżniony w konkursie „Kraków bez barier”. Nagrodę przyznano za czytelny układ ciągów pieszych uwzględniający dostęp osób niepełnosprawnych do pełnego programu użytkowego.