Informacje dla osób z niepełnosprawnościami
Informacje dla osób z niepełnosprawnościami
Zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością ruchową
Budynek Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK jest w pełni przystosowany do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością ruchową.
Już na etapie projektowania uwzględniono następujące udogodnienia:
- brak progów
- szerokie drzwi umożliwiające swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim
- dwie toalety w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Jedna (męska) znajduje się w przestrzeni ekspozycyjnej na poziomie 0, druga (dla mężczyzn i kobiet) – w pobliżu kawiarni i MOCAK Bookstore
- windy umożliwiające dotarcie na dolny poziom ekspozycyjny (poziom -1) oraz do części administracyjnej Muzeum
- pochylnia na poziomie -1 prowadząca do jedynej niżej położonej sali ekspozycyjnej w MOCAK-u.
W MOCAK-u istnieje możliwość organizacji grupowego zwiedzania Muzeum z przewodnikiem, a także warsztatów, dostosowanych do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością ruchową. Nasi edukatorzy oferują wsparcie w poruszaniu się po Muzeum. Spotkania odbywają się po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać w Dziale Wiedzy o Sztuce: tel. (12) 263 40 35, adres e-mail: edukacja@mocak.pl
Zapraszamy także na otwarte oprowadzania oraz warsztaty organizowane w naszym Muzeum. Informacje o planowanych wydarzeniach można znaleźć w zakładce „Aktualności”.
Dostęp alternatywny do Galerii Re – spacer wirtualny
Galeria Re, stanowiąca część przestrzeni ekspozycyjnej MOCAK-u, nie jest w pełni dostępna dla wszystkich ze względu na schody prowadzące na piętro. Aby umożliwić dostęp do ekspozycji każdemu odbiorcy, przygotowaliśmy spacer wirtualny po piętrze galerii oraz prezentowanej tam obecnie wystawie Architektura jako symbol, tekst i tło. Nagranie zostało dostosowane do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, opatrzone audiodeskrypcją oraz napisami. Jest dostępne w Galerii Re na poziomie 0 w godzinach otwarcia Muzeum. O chęci zapoznania się z tym materiałem prosimy poinformować pracownicę lub pracownika obsługi ekspozycji.
Zwiedzanie dla osób niewidomych i słabowidzących
W MOCAK-u istnieje możliwość organizacji grupowego lub indywidualnego zwiedzania Muzeum z przewodnikiem dla osób niewidomych i słabowidzących. Odbywa się ono po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu. Nasi edukatorzy oferują wsparcie w poruszaniu się po przestrzeni Muzeum oraz wskazują prace możliwe do poznania za pomocą zmysłów innych niż wzrok. Ponadto w Bibliotece MOCAK-u znajdują się materiały dostosowane do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, takie jak katalogi w alfabecie Braille’a do niektórych wystaw, tyflografiki oraz audiodeskrypcje. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać w Dziale Wiedzy o Sztuce: tel. (12) 263 40 35, adres e-mail: edukacja@mocak.pl
Osoby niewidome i słabowidzące zapraszamy również na warsztaty organizowane w MOCAK-u. Informacje o planowanych spotkaniach można znaleźć w zakładce „Aktualności”.
Zwiedzanie dla osób g/Głuchych i słabosłyszących
W budynku głównym (A) znajdują się trzy pętle indukcyjne. Są umieszczone w Recepcji, szatni oraz księgarni Bookstore. Czwarta pętla indukcyjna znajduje się w Bibliotece (budynek B).
Większość materiałów audiowizualnych jest tłumaczona na PJM.
W MOCAK-u istnieje możliwość organizacji grupowego zwiedzania Muzeum z przewodnikiem tłumaczonego symultanicznie na PJM (polski język migowy), a także warsztatów dostosowanych do potrzeb g/Głuchych. Spotkania odbywają się po wcześniejszym telefonicznym lub e-mailowym uzgodnieniu terminu. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać w Dziale Wiedzy o Sztuce: tel. (12) 263 40 35, e-mail: edukacja@mocak.pl
Osoby niesłyszące i słabosłyszące zapraszamy również na otwarte oprowadzania po naszych wystawach, tłumaczone na PJM. Informacje o planowanych wydarzeniach można znaleźć w zakładce „Aktualności”.
Aplikacja tłumacz online PJM (polskiego języka migowego)
Na naszej stronie internetowej dostępna jest usługa tłumaczenia online z języka polskiego na PJM, dostosowana do potrzeb osób g/Głuchych i słabosłyszących. Z aplikacji można korzystać indywidualnie od poniedziałku do soboty w godzinach 8–18, klikając na piktogram na stronie głównej Muzeum. W recepcji w budynku głównym (A) zostało utworzone stanowisko umożliwiające połączenie z tłumaczem od poniedziałku do piątku oraz w soboty pracujące w godzinach 11–18. O chęci skorzystania z usługi prosimy poinformować pracownicę lub pracownika recepcji.
Wszelkie informacje dotyczące korzystania z aplikacji można uzyskać pod adresem wyzga@mocak.pl, pod numerem telefonu (12) 263 40 35 lub +48 735 408 348 (SMS).
Stanowisko obsługi osób g/Głuchych i słabosłyszących powstało we współpracy z Oddziałem Mazowieckim Polskiego Związku Głuchych.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o działalności naszego Muzeum w tłumaczeniu na PJM.
Zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
W MOCAK-u istnieje możliwość organizacji grupowego zwiedzania Muzeum z przewodnikiem, a także warsztatów, dostosowanych do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością intelektualną. Nasi edukatorzy oferują wsparcie w poruszaniu się po Muzeum, a także pomoc podczas zajęć. Spotkania odbywają się po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać w Dziale Wiedzy o Sztuce: tel. (12) 263 40 35, e-mail: edukacja@mocak.pl
Zapraszamy także na otwarte oprowadzania oraz warsztaty dostępne dla odbiorców z niepełnosprawnością intelektualną. Informacje o planowanych wydarzeniach można znaleźć w zakładce „Aktualności”.
Zwiedzanie dla osób w spektrum autyzmu
W MOCAK-u istnieje możliwość organizacji grupowego zwiedzania Muzeum z przewodnikiem, a także warsztatów, dostosowanych do potrzeb odbiorców w spektrum autyzmu oraz wysoko wrażliwych. Muzeum dysponuje wygłuszoną i wyciemnioną przestrzenią, w której organizowane są lekcje muzealne i spotkania. Nasi edukatorzy zapewniają wsparcie podczas zajęć. Spotkania odbywają się po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać w Dziale Wiedzy o Sztuce, tel. (12) 263 40 35, e-mail: edukacja@mocak.pl
W każdą środę od 16 do 19 w MOCAK-u obowiązują ciche godziny, podczas których w przestrzeni ekspozycyjnej nie są organizowane oprowadzania, warsztaty ani inne wydarzenia, a prace emitujące głośne dźwięki oraz intensywne światło są ściszone lub wyłączone.
W recepcji w budynku głównym można wypożyczyć słuchawki wyciszające na czas zwiedzania. Dostępne są modele dla dzieci do trzeciego roku życia, dla dzieci powyżej trzeciego roku życia oraz dla młodzieży i dorosłych. Słuchawki są dostępne bezpłatnie, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.
Zapraszamy także na otwarte oprowadzania oraz warsztaty dostępne dla odbiorców ze spektrum autyzmu. Informacje o planowanych wydarzeniach można znaleźć w zakładce „Aktualności”.
MOCAK został wyróżniony w konkursie „Kraków bez barier”. Nagrodę przyznano za czytelny układ ciągów pieszych uwzględniający dostęp osób niepełnosprawnych do pełnego programu użytkowego.