//Klątwa obfitości// – projekcja filmu, spotkanie z Ewą Ewart i Albertem Acostą
Klątwa obfitości – projekcja filmu, spotkanie z Ewą Ewart i Albertem Acostą
18.11.2019 godz. 18
Opublikowano: 30.10.2019
W poniedziałek, 18 listopada, o godzinie 18 zapraszamy na projekcję filmu Klątwa obfitości oraz dyskusję z jego reżyserką Ewą Ewart i byłym ministrem energetyki i górnictwa Ekwadoru Albertem Acostą.
Film traktuje o Inicjatywie Yasuní, nieco utopijnym projekcie ratowania amazońskiej dżungli. Wielkim atutem tego dokumentu jest spojrzenie na problem z perspektywy mieszkańców Ekwadoru, w którym inicjatywa jest realizowana.
Wydarzenie odbywa się w ramach Open Eyes Festival, który odbędzie się 19–20 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków. To kolejne spotkanie z cyklu BE FOR OEES, otwiera ono kongres. Więcej informacji >>
Spotkanie w języku hiszpańskim, tłumaczone na język polski.
Ewa Ewart – dziennikarka i wielokrotnie nagradzana reżyserką filmów dokumentalnych, specjalizującą się w filmach przełomowych i mocno przemawiających do odbiorcy. Urodziła się i wychowała w Polsce, ale większość swojego życia zawodowego spędziła w Wielkiej Brytanii, pracując dla telewizji BBC. Podróżowała po w wielu krajach, realizując dokumenty śledcze, polityczne i programy poruszające kwestie społeczne. Jej filmy ujawniły nowe informacje związane z korupcją w Rosji Borysa Jelcyna, tajnymi więzieniami w Korei Północnej, wojną domową w Kolumbii czy tajnym i nielegalnym programem ekstradycji osób podejrzanych o terroryzm, stworzonym przez CIA. Dokumenty Ewy Ewart opowiadają o najbardziej pamiętnych wydarzeniach, takich jak tragedia w Biesłanie. Pierwszy film na ten temat zrealizowała rok po ataku terrorystycznym, w wyniku którego zginęło ponad 170 dzieci. W kolejnym dokumencie, pięć lat później, skupiła się na traumie ciągle przeżywanej przez dzieci, które przeżyły zamach. Od kilku lat Ewa Ewart jest prezenterką pasma filmów dokumentalnych o tematyce zagranicznej w TVN24 i TVN24Bis.
Alberto Acosta – jako polityk lobbuje na rzecz zrównoważonego rozwoju Ekwadoru – uważa, że motorem postępu powinny być edukacja, ochrona środowiska i troska o kulturę. Jednocześnie stanowczo sprzeciwia się opieraniu rozwoju ekonomicznego kraju na rabunkowej gospodarce zasobami naturalnymi. Głęboko w amazońskiej dżungli znajduje się Park Narodowy Yasuní. To jeden z najbardziej bioróżnorodnych obszarów na Ziemi. Acosta należał do propagatorów inicjatywy Yasuní-ITT mającej na celu powstrzymanie wydobycia ropy naftowej na tym wyjątkowym obszarze. Alberto Acosta był także przewodniczącym zgromadzenia odpowiedzialnego za obecną konstytucję Ekwadoru – pierwszą ustawę zasadniczą zawierającą zapisy dotyczące ochrony środowiska naturalnego.