OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Książka do zrobienia// – spotkanie i warsztaty z Aleksandrą Cieślak

Książka do zrobienia – spotkanie i warsztaty z Aleksandrą Cieślak

18.02.2017 godz. 15

Opublikowano: 09.02.2017

MOCAK oraz Wydawnictwo Dwie Siostry zapraszają w sobotę 18 lutego o godzinie 15 na spotkanie autorskie i warsztaty z udziałem Aleksandry Cieślak poświęcone jej najnowszej publikacji Książka do zrobienia. Spotkanie z autorką poprowadzi Adrian D. Kowalski, zaraz po nim zaś zapraszamy na zajęcia w Bibliotece MOCAK-u.

Książka do zrobienia – niesztampowa publikacja dla młodzieży i dorosłych, inspirująco i dowcipnie opowiadająca o tworzeniu i projektowaniu książek. Zapewnia wybuchową mieszankę zabawy, zrozumienia i wiedzy, wciągając czytelnika w proces twórczy. Dowiecie się z niej o artystycznym geście, o literach i typografii, o relacjach między słowem i obrazem, o zasadach kompozycji. A także o tym, co powstaje z połączenia wszystkich tych elementów – o książce, o tym, czym ona jest i czym może być. Spróbujcie swoich sił jako pisarze, poeci, ilustratorzy i typografowie. Połączcie kropki, uchwyćcie słowa, przyprawcie ogonki literom, napiszcie limeryk, namalujcie upływ czasu. Uczeszcie myśli, rozpętajcie burzę. Bądźcie artystami! Uwolnijcie wyobraźnię i zróbcie książkę z Aleksandrą Cieślak. [z materiałów prasowych]

Ze wstępu autorki:
Książka jest dla mnie bytem z pogranicza świata organicznego i duchowego. W drukarni te dwa światy się spotykają. Od tej chwili nie ma już papieru i druku, nie ma słów i ilustracji – jest książka. Przedmiot, który w szczególny sposób łączy w sobie wysiłek wielu osób.
W pracy konceptualnej kieruję się przede wszystkim intuicją. Dotyczy to zarówno tekstu, jak i projektu graficznego. Najbardziej cenię sobie wypowiedzi osobiste, takie, w których słychać głos autora. Dlatego ta książka jest bardziej od serca niż od linijki. Być może łatwiej będzie ją poczuć niż zrozumieć. Nie mniej ważna jest forma – faktura papieru, jego odcień, zapach. Z Arctic Paper i wydawnictwem postawiliśmy na najwyższą jakość wykonania i dbałość o detale: z szacunku dla czytelnika, z szacunku dla papieru, z szacunku dla pracy i czasu, który włożyliśmy w ten projekt. Do zobaczenia w środku!

Aleksandra Cieślak

Książka do zrobienia została przygotowana we współpracy z Arctic Paper Polska. MOCAK objął patronat nad publikacją.

Książka to chyba najszlachetniejszy przedmiot, jaki powstaje z papieru. Może być dziełem sztuki nie tylko ze względu na treść, ale także ze względu na formę – projekt typograficzny i oprawę. Ogromny wpływ na jej ostateczny wygląd mają jakość i właściwości papieru, z którego została zrobiona. Nie przypadkiem my, papiernicy, od dawna myśleliśmy o „Książce o książce” – i niezmiernie nas ucieszyło, że na podobny pomysł wpadły osoby, dzięki którym powstała Książka do zrobienia: autorka i wydawczynie. Od samego początku gorąco im kibicowaliśmy! Arctic Paper Polska

Aleksandra Cieślak – graficzka, ilustratorka, autorka tekstów. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoim dorobku ma kilka książek autorskich, m.in. dowcipne wierszowane książki dla najmłodszych: Od 1 do 10, Co wypanda, a co nie wypanda, Co by tu wtrąbić i Koala disco. Jej najnowsza publikacja o sztuce tworzenia i projektowania książek wydana została przez Wydawnictwo Dwie Siostry przy współpracy z Arctic Paper.

Adrian D. Kowalski (prowadzący) – koordynator projektów pozawystawienniczych w MOCAK-u, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się  związkami Virginii Woolf ze sztukami wizualnymi oraz teorią i historią muzyki filmowej. Publikował między innymi w „Dekadzie Literackiej”, „Masce”, „Studiach Orientalnych”, „Muzyce”, „Polisemii”, „Zeszytach Naukowych UJ”.

Tego samego dnia o godzinie 17 zapraszamy na warsztaty Jakimi literami powiesz komuś coś miłego? Szczegółowe informacje >>