OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Urodziny Factory// – spotkanie z Krystianem Lupą i aktorami

Przejdź do wystawy

Urodziny Factory – spotkanie z Krystianem Lupą i aktorami

13.03.2017 godz. 18

Opublikowano: 16.02.2017

MOCAK zaprasza w poniedziałek 13 marca o godzinie 18 na spotkanie z Krystianem Lupą oraz aktorami spektaklu Factory 2, które odbędzie się w przestrzeni instalacji Live Factory 2: Warhol by Lupa. Aranżacja wydarzenia: Adrian D. Kowalski.

Wydarzenie łączy się z trzema, znaczącymi rocznicami – mija trzydzieści lat od śmierci Andy’ego Warhola, dziewięć lat od premiery spektaklu Factory 2 oraz rok od otwarcia instalacji Live Factory 2: Warhol by Lupa w MOCAK-u.

Z tej okazji zapraszamy na wyjątkową celebrację srebrnego okresu Factory, kultowego miejsca, założonego w Nowym Jorku przez Warhola, i odtworzonego kilka dekad później przez Krystiana Lupę na potrzeby słynnego spektaklu. Spotkanie będzie okazją do rozmowy z reżyserem oraz zespołem aktorskim na temat spuścizny Andy’ego Warhola, aktualności podejmowanych przez niego działań artystycznych, a także znaczenia spektaklu oraz instalacji w MOCAK-u jako symbolicznego dziedzictwa prawdziwej Fabryki…

To się urodziło tak jak pomysł „Factory 2”. Pewnego dnia pomyślałem sobie, że ona powinna być, istnieć. „Factory” nie istnieje. Pamiętam to wrażenie, kiedy przyjechałem do Nowego Jorku i zaczęliśmy szukać tego miejsca. Znamy przecież dokładny adres, przychodzimy na tą ulicę. Tam już nie ma tego kawałka ulicy, nie tylko tego domu, ale nawet sąsiednich domów. Tam wszystko wygląda inaczej. Nawet nie wiadomo, gdzie to miejsce było i teraz, kiedy istnieje – to miejsce, można powiedzieć, że istnieje ono w Nowym Jorku. Ono nie istnieje tylko w MOCAK-u, ono istnieje w Nowym Jorku. Tu gdzieś jest jakaś tajemna informacja w tym miejscu, która prowadzi nie tylko do naszego przedstawienia, ale gdzieś w głąb czasu.

Krystian Lupa

Krystian Lupa – reżyser teatralny, scenograf, pisarz i artysta wizualny. Pedagog krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. W swoich spektaklach bada przemiany współczesnej duchowości w kontekście warunków społeczno-politycznych. Skupia się na procesie twórczym i prawdzie teatralnego doświadczenia, a przekraczając granice samego teatru, sprawia, że coraz bliżej mu do performansu, sztuk wizualnych czy instalacji. Twórca takich spektakli jak: Marzyciele (1988), Bracia Karamazow (1990), Kalkwerk (1992), Auslöschung / Wymazywanie (2001), Factory 2 (2008), Persona: Marilyn (2009), Poczekalnia.0 (2011) czy Wycinka (2014).

Adrian D. Kowalski (aranżacja spotkania) – koordynator projektów pozawystawienniczych w MOCAK-u, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się  związkami Virginii Woolf ze sztukami wizualnymi oraz teorią i historią muzyki filmowej. Publikował między innymi w „Dekadzie Literackiej”, „Masce”, „Studiach Orientalnych”, „Muzyce”, „Polisemii”, „Zeszytach Naukowych UJ”.

Rozmowa będzie poprowadzona w języku polskim. Wstęp wolny.