OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Miejsce. Kolekcja MOCAK-u//

Miejsce. Kolekcja MOCAK-u

20.08.2015 - 22.08.2015

Miejsce to pierwsza wystawa prac z Kolekcji i Archiwum MOCAK-u zaprezentowana w ramach Kraków Live Festival. Ekspozycja, na której pokazaliśmy prawie 30 obiektów, rzeźb i instalacji była częścią programu Sztuka na festiwalu.

Teren prezentacji – wydzielona, zaanektowana przestrzeń miejska – zainspirował ideę wystawy, której tematem było „miejsce”, jego doświadczanie, identyfikowanie i określanie. Pokazane prace odwoływały się do wieloznaczności tytułu.

Terytorium Piotra Lutyńskiego porusza temat przestrzeni metafizycznej, mające stanowić miejsce spotkania świata żywych ze światem umarłych. Pojazd dla bezdomnych Krzysztofa Wodiczko ma w swoim założeniu zapewnić osobom bezdomnym godność, ochronę mienia oraz minimum prywatnej przestrzeni. Natomiast instalacja dźwiękowa Rolfa Juliusa Etwas wind przenosi miejsce ekspozycji pracy do miejsca swojego powstania ­­­­­­­­– skraju amazońskiej dżungli, gdzie artysta nagrał śpiew rzadkiego gatunku ptaków. Rzeźba Noela Hardinga Minuta po poprzez pulsujące światło kreuje specyficzną przestrzeń we własnym wnętrzu. Apteczka Wilhelma Sasnala to fragment rzeczywistości zaanektowany przez sztukę. Artysta na nowo wyposażył apteczkę pierwszej pomocy – część pojemniczków przemalował i dodał małe obrazki. Natomiast Rafał Bujnowski, wykonując replikę jedynego zachowanego mebla z domu rodzinnego Karola Wojtyły, uwolnił przedmiot ze świętego terytorium. Powrotem do pierwotnego miejsca prezentacji są latawce – pozostałość po happeningu Bena Pattersona Co to jest Fluxus? To jest Fluxus, który odbył się na krakowskich Błoniach w 2001 roku. Dokumentacja akcji Jacka Zachodnego Obserwacja pokazuje natomiast naruszenie neutralności przestrzeni miejskiej i różnorodność towarzyszących temu ludzkich reakcji.

Miejsce:
Hala namiotowa MOCAK-u, al. 3 Maja (na wysokości przystanku tramwajowego Reymana, obok wejścia na teren festiwalu)
Data wystawy:
20.08.2015 - 22.08.2015
Wernisaż:
20.08.2015 godz. 12:00
Artyści:
Tomasz Bajer
Rafał Bujnowski
Marek Chlanda
Noel Harding
Rolf Julius
Kōji Kamoji
Karolina Kowalska
Piotr Lutyński
Małgorzata Markiewicz
Teresa Murak
Ben Patterson
Wilhelm Sasnal
Zbigniew Warpechowski
Krzysztof Wodiczko
Jacek Zachodny
Kuratorzy:
Monika Kozioł
Katarzyna Wincenciak