OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Noc Muzeów 2012 w MOCAK-u

Noc Muzeów 2012 w MOCAK-u

18.05.2012 godz. 19.00

Opublikowano: 14.05.2012

W piątek 18 maja 2012 roku MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej zainauguruje dziewiątą Noc Muzeów w Krakowie. O godzinie 19 nastąpi oficjalne otwarcie połączone z wernisażem międzynarodowej wystawy Sport w sztuce.

Sport w sztuce

Sport w sztuce to – po Historii w sztuce – druga wystawa z cyklu przedstawiającego, jak artyści postrzegają sprawy, którymi żyje człowiek. Wystawa prezentuje prace kilkudziesięciu artystów i ma ambicję ukazać jak najszerszą – zarówno od strony problemowej, jak i medialnej – interpretację tematyki sportowej. Zgromadzono na niej dzieła klasyków malarstwa, twórców filmów i obiektów oraz artystów ryzykujących życiem w konfrontacji z ekstremalnymi wyczynami sportowymi.

Aby podkreślić przenikanie się świata sportu i świata sztuki, cała Noc Muzeów w MOCAK-u odbędzie się pod hasłem „Biegiem do Muzeum!”. W związku z tym MOCAK zaprasza wszystkich uczestników do ubrania się zgodnie z obowiązującym tej nocy dress code’em, który opiera się na sportowej stylizacji. Na zwiedzających, którzy 18 maja pojawią się w Muzeum w strojach sportowych – a najlepiej w dresach – czekają niespodzianki.

Kolekcja MOCAK-u III

Chociaż w Noc Muzeów w MOCAK-u dominować będzie duch sportowy, zwiedzający będą także mieli okazję zobaczyć wystawy o zupełnie innym charakterze. Tej nocy nastąpi bowiem trzecia odsłona Kolekcji MOCAK-u, poszerzona o liczne prace fotograficzne. Na eskpozycji pojawią się dzieła takich twórców jak Heimo Zobernig, Vlado Martek, Andrzej Dłużniewski, Marek Chlanda czy Jerzy Bereś.

 

Siergiej Bratkow Gdy mężczyźni są na wojnie

Co więcej, w galeriach Alfa i Beta będzie można oglądać wystawę fotografii Gdy mężczyźni są na wojnie autorstwa ukraińskiego artysty Siergieja Bratkowa, zorganizowaną w ramach tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. W Muzeum zostaną zaprezentowane między innymi jego fotografie z cyklu Dzieciaki, obnażające prawdę o przedwczesnym dorastaniu młodego pokolenia.

Wspólne malowanie muralu i performance

W trakcie Nocy Muzeów zaplanowane są również działania z publicznością. Artystka Justyna Koeke zorganiz uje w przestrzeni MOCAK-u performance Showing Muscles, w ramach którego nietypowi kulturyści będą pozować przed dziełami sztuki. Z kolei polski artysta z sąsiedniego Podgórza, Artur Wabik, autor licznych instalacji w przes trzeni miejskiej, razem z publicznością wykona mural na dziedziń cu Muzeum. Do udziału w projekcie zaproszeni są wszyscy chętni, którzy pod okiem artysty będą pracować nad fragmentami dzieła. Materiały zapewnia Muzeum, a malowanie muralu rozpocznie się po oficjalnym otwarciu Nocy Muzeów i wernisażu wystawy Sport w sztuce.

Konkurs w księgarni

Przez całą Noc Muzeów w MOCAK Bookstore obowiązywać będą specjalne promocje: 25% zniżki na wszystkie wydawnictwa Muzeum i 5% zniżki na całość zakupów powyżej 150 złotych. Wszyscy zwiedzający, którzy tej nocy dokonają zakupu w muzealnej księgarni, otrzymają kupon z pytaniem na temat nowo otwartej wystawy. Losowanie nagród wśród tych, którzy udzielą poprawnej odpowiedzi, odbędzie się o północy.