OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

NOT.FOT. Notatnik Fotograficzny Władysława Hasiora

NOT.FOT. Notatnik Fotograficzny Władysława Hasiora

13.09.2017 godz. 18

Opublikowano: 01.09.2017

MOCAK oraz Muzeum Tatrzańskie zapraszają w środę 13 września o godzinie 18 na spotkanie poświęcone drugiemu numerowi magazynu NOT.FOT. To bezprecedensowe wydawnictwo prezentuje mniej znany obszar działalności Władysława Hasiora: fotografowanie. Artysta przez blisko 30 lat wykonał ponad 20 tysięcy przeźroczy, które – usystematyzowane w cykle tematyczne – składają się na niezwykłe dzieło, jakim jest Notatnik Fotograficzny Władysława Hasiora. Notatnik to unikatowy w tej skali, wyrazisty dokument polskiej kultury wizualnej ostatniej ćwierci XX wieku, a jednocześnie pasjonujący fotograficzny szkicownik sławnego artysty, który służył mu również jako narzędzie do pracy popularyzatorskiej i edukacyjnej.

W rozmowie wezmą udział Łukasz Gorczyca i Joanna Trznadel. Prowadzenie: Katarzyna Wincenciak.

Drugi zeszyt NOT.FOT. nosi podtytuł Poezja przydrożna i jest poświęcony peerelowskiej propagandzie wizualnej lat 70. i 80. Przedstawia zdjęcia Władysława Hasiora dokumentujące przydrożne slogany i murale w polskich wsiach i miasteczkach. Do fotografii zakopiańskiego artysty nawiązują współczesne prace Andrzeja Tobisa z cyklu A-Z (Gabloty edukacyjne), których wybór także został opublikowany. W numerze po raz pierwszy drukiem ukazuje się zapis jednego ze spotkań autorskich Władysława Hasiora, które prowadził on w swej pracowni, wykorzystując slajdy z własnego archiwum.

NOT.FOT. to wydawnictwo seryjne (w roku 2017 ukażą się cztery zeszyty), które łączy formę współczesnego, bogato ilustrowanego magazynu i rzetelnego muzealnego katalogu. Oprócz obszernej prezentacji fotografii Władysława Hasiora na jego łamach znajdą się teksty omawiające specyfikę Notatnika Fotograficznego, materiały archiwalne, a także dedykowane Hasiorowi prezentacje współczesnych artystów.

Liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny.

Joanna Trznadel – absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiów licencjackich z kulturoznawstwa na Akademii Górniczo Hutniczej, a także ochrony dóbr kultury na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. W Muzeum Tatrzańskim zajmuje się organizacją i aranżacją wystaw czasowych, w szczególności w Galerii Władysława Hasiora. Ponadto koordynuje publikację magazynu „NOT.FOT.”. Od 2016 roku koordynuje działania Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich (IMMA, czyli International Mountain Museum Alliance).

Łukasz Gorczyca – historyk sztuki, współtwórca (wraz z Michałem Kaczyńskim) magazynu artystycznego „Raster” (1995–2003), a następnie galerii o tej samej nazwie (od 2001). Aktywny jako krytyk sztuki i kurator, współpracował z redakcją kultury TVP (2000–2002) oraz licznymi krajowymi i międzynarodowymi magazynami artystycznymi. Jest autorem tekstów do katalogów wystaw sztuki najnowszej, opublikował również książki literackie (Najlepsze polskie opowiadania, 1999; W połowie puste, 2010 – wraz z Łukaszem Rondudą). Jest redaktorem i wydawcą książek o fotografii, architekturze i sztuce nowoczesnej (między innymi D.O.M. Polski, 2010; Warszawa nowoczesna, 2012).

Katarzyna Wincenciak – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Doktorantka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Współpracowała z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy projektach digitalizacji archiwów artystycznych. Od 2011 roku pracuje w MOCAK-u. Koordynatorka i kuratorka wystaw. Zajmuje się teorią archiwum i badaniami nad wizualnością.